scorecardresearch.com ALEV, DUVAR VE TKP ve Tüm Uluslararası İlişkiler & Dış Politika Kitapları Radikal Kitap'ta!
ALEV, DUVAR VE TKP

ALEV, DUVAR VE TKP

Yazar : Ömer AĞIN

Sayfa Sayısı : 303

Yayınevi : GENDAŞ KÜLTÜR

Tür : Uluslararası İlişkiler & Dış Politika

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Adanmış bir yaşamın tanıklığı tarihin bir kesitine ışık tutuyor.

Toplumsal ve siyasal mücadeleye Türkiye Komünist Partisi (TKP) saflarında katılan Ömer Ağın''ın bireysel serüveni başka anlatılara da konu olabilecek içeriktedir. Yazar, pek çok kişinin tanık olduğu fırtınalı yaşamını anlatırken, arada anektodlara yer vermiş de olsa, anlatı siyasi anı bağlamında bütünlüğünü korumaktadır. Ağın, kuşağının inançları uğruna çektikleri acıları kalıcılaştırmak, tarihsel belgeye dönüştürmek, deneyimleri ortak bellege aktarmak amacını gerçekleştirirken, bir politikleşme sürecindeki olayları da sergilemektedir. ''Alev, Duvar ve TKP'', sadece TKP çevresini değil, bu politikleşme sürecinde yer alan ilericileri, devrimcileri, Kürtleri de konu etmektedir. Bu bakımdan kitap, TKP tarihine ilgi duyan herkesin dikkatini çekebilecek niteliktedir. Çünkü Türkiye''nin en eski partisi olan TKP''nin tarihi bilinmeden Türkiye Cumhuriyeti Devleti''nin gerçek tarihinin de bilinmesi olanaksızır. Kürt kökenli, ateşli, gözüpek, özverili bir komünistin bu siyasal anıları araştırmalara ışık tutacak ve günümüz kuşaklarına yakın geçmişin sosyal ve siyasal süreçleri hakkında nesnel bilgiler verecektir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963