scorecardresearch.com Uluslararası Hukuk – 1 ve Tüm Uluslararası Hukuk Kitapları Radikal Kitap'ta!
Uluslararası Hukuk – 1

Uluslararası Hukuk – 1

Yazar : Prof. Dr. Yusuf Aksar

Sayfa Sayısı : 328

Yayınevi : SEÇKİN YAYINLARI

Tür : Uluslararası Hukuk

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Uluslararası toplum gittikçe artan insan hakları ihlalleri, çevre sorunları, ulusal ve uluslararası silahlı çatışmalar, iklim değişikliği, kıtlık ve yoksulluk, uluslararası ekonominin düzenlenmesi ve uluslararası terörizm gibi küresel sorunlarla yüzleşmektedir. Haberleşme, ulaşım ve diğer alanlarda gerçekleşen teknolojik gelişmeler, dünya milletlerini daha da yakınlaştırmış, uluslararası ticaret, uluslararası yatırımlardaki gelişmeler devletlerarası sınırları ortadan kaldırıcı bir etki doğurmuştur.
Bu gelişmeler paralelinde uluslararası toplumun karşılaştığı sorunlar, ne tek başına bağımsız devletlerin ne de bölgesel örgütlerin üstesinden gelebileceği niteliktedir. Bu sebeple, temel insan haklarına ve onuruna yaraşır bir dünya ve yaşam alanının inşası açısından bakıldığında, bir uluslararası hukuk sisteminin bütün kurum ve kurallarıyla işler hale getirilmesinin kaçınılmaz bir gerçeklik olduğu görülmektedir. Ne yazık ki, ülkemizde yukarıda belirtilen gelişmeler ışığında kaleme alınan ve uluslararası hukuka bir hukuk sistemi olarak yaklaşan çalışmalar yok denecek kadar azdır. Özellikle, uluslararası toplumun karşılaştığı küresel sorunların çözümüne katkıda bulunacak anlamda, mevcut kuralların yorumlanması yanında, yeni çözüm önerilerinin de sunulması gerekmektedir.
Bu noktada, uluslararası uygulama ve yargı kararları çerçevesinde birçok uluslararası hukuk konusunun yeniden yorumlanması gerekmektedir. Bu düşünceden hareketle hazırlanan Teoride ve Uygulamada Uluslararası Hukuk–I adlı çalışma, temelde uluslararası hukukun genel esaslarını en son devlet uygulamaları ve yargı kararları ışığında irdelemektedir. Yedi bölümden oluşan eser, Uluslararası Toplum ve Uluslararası Hukuk; Uluslararası Hukukun Kaynakları; Andlaşmalar Hukuku; Uluslararası Hukuk–Ulusal Hukuk; Uluslararası Hukuk Kişileri ve Tanıma; Ülke; Yetki konularını incelemektedir.

Kitapta Bulunan Konu Başlıkları
-       Uluslararası Hukuk Sistemi ve Uluslararası Toplum
-       Uluslararası Hukukun Kaynakları
-       Andlaşmalar Hukuku
-       Uluslararası Hukuk – Ulusal Hukuk
-       Uluslararası Hukuk Kişileri ve Tanıma
-       Ülke
Yetki

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963