scorecardresearch.com Türk Boğazları - (Uluslararası Hukukta) ve Tüm Uluslararası Hukuk Kitapları Radikal Kitap'ta!
Türk Boğazları - (Uluslararası Hukukta)

Türk Boğazları - (Uluslararası Hukukta)

Yazar : Dr. Hakan Selim Canca

Sayfa Sayısı : 236

Yayınevi : SEÇKİN YAYINLARI

Tür : Uluslararası Hukuk

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Bu çalışmada; uluslararası hukukta boğaz kavramı, Türk Boğazları’nın hukuki rejimi, uluslararası deniz hukukunda meydana gelen gelişmeler ile Avrupa Birliği''nin denizlere yönelik müktesebatının Türk Boğazları’nda uygulanan rejim üzerindeki etkileri ele alınmıştır. Öncelikle, uluslararası hukukta boğaz kavramının hukuki çerçevesi belirlenerek Türk Boğazları’nın özelliklerine değinilmiştir. Türk Boğazları’nın mevcut hukuki rejimi, tarihsel perspektifte saptanarak güncel durum ve bu durum neticesinde ortaya çıkan problemler ortaya konmuştur. Mevcut problemlerin çözümüne yönelik süreç stratejileri belirlenerek bu süreçlerde referans teşkil edecek olan ve başta “Deniz Çevresinin Korunması”, “Denizde Güvenlik” ve “Denizde Emniyet” ile ilgili olarak uluslararası deniz hukuku’nda ve Avrupa Birliği’nin denizcilik müktesebatında meydana gelen gelişmeler saptanmıştır. Çalışmanın, Türk Boğazları’nın mevcut hukuki statüsü, Türkiye’nin bu coğrafyada düzenleme yetkileri ile mevcut problemlerin çözümü gibi konulara, ışık tutması amaçlanmıştır. Bu konu hakkında bilgi sahibi olmak isteyen okurların yararlanabileceği önemli bir kaynaktır.

Kitapta Bulunan Konu Başlıkları
-       Uluslararası Boğaz Kavramı ve Boğazlara İlişkin Düzenlemeler
-       Türk Boğazları’nın Özellikleri ve Boğazlardaki Deniz Trafiği
-       Türk Boğazlarından Geçiş Rejiminin Tarihsel Gelişimi
-       Türkiye’nin Türk Boğazları’ndan Geçişi Düzenleme Yetkisi ve Gerçekleştirdiği Düzenlemeler
Uluslar arası Deniz Hukukunda Meydana Gelen Gelişmeler ve Türk Boğazları’na Etkileri

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963