scorecardresearch.com New York Konvansiyonuna Göre İptal Edilmiş Hakem Kararlarının Tenfizi ve Tüm Uluslararası Hukuk Kitapları Radikal Kitap'ta!
New York Konvansiyonuna Göre İptal Edilmiş Hakem Kararlarının Tenfizi

New York Konvansiyonuna Göre İptal Edilmiş Hakem Kararlarının Tenfizi

Yazar : Nuray Ekşi

Sayfa Sayısı : 148

Yayınevi : BETA YAYINLARI

Tür : Uluslararası Hukuk

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

İptal edilmiş hakem kararlarının tenfizi, Türk doktrin ve mahkeme kararlarında henüz ele alınmamış bir konudur. Yabancı ülkelerde iptal edilmiş hakem kararlarının Türkiye''de tenfiz edilip edilmeyeceği sorununu ortaya koymak ve bu sorunun çözümüne ilişkin önerilerde bulunmak amacıyla bu çalışma hazırlanmıştır. Çalışmamızda, iptal edilmiş hakem kararlarının New York Konvansiyonu''na göre tenfizi meselesi, yabancı doktrin ve mahkeme kararıyla mukayeseli olarak incelenmiş ve daha sonra iptal edilmiş hakem kararlarının Türkiye''de tenfiz edilip edilmeyeceği hususu üzerinde durulmuştur. Türkiye, New York Konvansiyonu''nu 1991 yılında onaylamıştır. Yüzkırktan fazla devletin taraf olduğu New York Konvansiyonu''na istinaden iptal edilmiş hakem kararlarının tenfiz edilip edilmeyeceğine ilişkin olarak Konvansiyonu Onaylanmış olan diğer devlet mahkemeleri tarafından verilen kararlar ile yabancı doktrinin meseleye bakış açısı, Türk mahkemeleri ve doktrinine ışık tutacaktır. Türk tahkim hukuku açısından ilk olan bu eserin, uygulama ve doktrin için faydalı olmasını temenni ederim.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963