scorecardresearch.com Milletlerarası Tahkime İlişkin Mevzuat Ve Antlaşmalar (cilt Iı) ve Tüm Uluslararası Hukuk Kitapları Radikal Kitap'ta!
Milletlerarası Tahkime İlişkin Mevzuat Ve Antlaşmalar (cilt Iı)

Milletlerarası Tahkime İlişkin Mevzuat Ve Antlaşmalar (cilt Iı)

Yazar : Günseli Öztekin Gelgel

Sayfa Sayısı : 748

Yayınevi : BETA YAYINLARI

Tür : Uluslararası Hukuk

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Gerek özel hukuk kişileri arasında olsun, gerekse özel hukuk kişileri ile kamu tüzel kişileri arasında olsun, milletlerarası ekonomik ilişkilerde çok çeşitli hukuki uyuşmazlıklar ortaya çıkmaktadır. Bu tip uyuşmazlıkların süratle ve tarafları tatmin edici bir şekilde çözüme ulaştırma yolunun “tahkim yargısı” olduğu da genel bir kabul görmektedir. Bunun sonucunda, milletlerarası ticaretin ihtiyaçlarını dikkate alan tahkim yargısı ile ilgili hukuki düzenlemelerin yapılması. İhtiyaç halinden çıkarak, artık zaruret haline geldiği söylenebilir. Milletlerarası hukuk alanında meydana getirilen model düzenlemeler yanında, ülkeler de kendi tahkim kanunlarını yeniden düzenlemeye başlamışlardır. Bu düzenlemelerin yapılmasında, ülkelerin milletlerarası ticaret alanında ortaya çıkan hukuki ihtilafları kendi yargı düzenleri içerisine çekebilme düşüncesinin önemli bir yeri vardır. Hukuki uyuşmazlıkların çözümünde önemi ve uygulaması arttıkça, tahkim konusunu düzenleyen kanun ve milletlerarası sözleşmelerin sayısı ve önemi de o ölçüde artmıştır. O kadar ki, mevcut mevzuatı ve milletlerarası sözleşmeleri tespit etmek ve bir düzen içersinde ortaya koyabilmek dahi özel ve itinalı bir çalışmayı gerekli kılmıştır. Bu çalışmada, öncelikle milli tahkime ve milletlerarası ticari tahkime ilişkin mevzuat ve milletlerarası sözleşmeler ile yabancı hakem kararlarının tanınması ve icrasını düzenleyen mevzuat ve milletlerarası sözleşmeler yer almıştır. Önemi dikkate alınarak yatırım uyuşmazlıklarının milletlerarası tahkim yoluyla çözümüne ilişkin çok sayıda mevzuat ve milletlerarası sözleşmelerin tamamına da, çalışmada yer verilmiştir. Ayrıca, Türkiye ve dünyadaki önemli tahkim merkezleri ile Türkiye’de bulunan tahkim merkezlerine ait kurallar da bu mevzuat ve milletlerarası sözleşmeler derlemesine eklenmiştir. Böylece, tahkime ilişkin olarak ihtiyaç duyulabilecek ilgili mevzuat ve milletlerarası sözleşmelere kolaylıkla ulaşma imkanı, tahkimle yakından uzaktan ilgilenen herkes için temin edilmiş olmaktır.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963