scorecardresearch.com Milletlerarası Tahkim Hukuku Cilt I ve Tüm Uluslararası Hukuk Kitapları Radikal Kitap'ta!
Milletlerarası Tahkim Hukuku Cilt I

Milletlerarası Tahkim Hukuku Cilt I

Yazar : Günseli Öztekin Gelgel

Sayfa Sayısı : 168

Yayınevi : BETA YAYINLARI

Tür : Uluslararası Hukuk

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Açık bir ekonomik politika izleyen ve ekonomik kalkınmada yabancı sermayeyi teşvik etmek için gerekli bütün adımları atan ülkemiz, tahkim konusundaki gelişmelere seyirci kalmamış gerek ulusal mevzuatında yaptığı düzenlemelerle ve gerekse taraf olduğu milletlerarası antlaşmalarla dünyadaki gelişmelere tam anlamıyla ayak uydurmuştur. Yasal düzenlemelerde ve taraf olunan antlaşmalarda gösterilen başarı ne yazık ki uygulamaya yansıtılamamıştır ve Türkiye tahkim cenneti olan ülkeler arasına girememiştir. Tahkim tecrübesi mevzuatının gerisinde kalmakla beraber tahkim müessesesi, Türk hukukunda uzun bir geçmişe sahiptir. Tahkim ile ilgili yasal düzenlemeler ve taraf olduğumuz milletlerarası antlaşmalr, Türkiye’nin, hukuki açıdan bu alanda Avrupa ülkeleri ile aynı konumda olduğu açıkça göstermektedir. 1927 yılında yürürlüğe giren Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanununun 516 ile 536. maddeleri arasında düzenlenen iç tahkimin ve 2001 yılında yürürlüğe giren 4686 sayılı Milletlerarası Tahkim Kanunu ile düzenlenen milletlerarası tahkimin yanı sıra Türkiye, 1991 yılında, Milletlerarası Ticari Tahkime İlişkin 1961 Avrupa-Cenevre Konvansiyonu ile Yabancı Hakem Kararlarının Tanınması ve Tenfizine İlişkin 11958 New York Konvansiyonu’nu onaylamıştır. Söz konusu mevzuat ve antlaşmaların dışında, Türkiye, devletin taraf olduğu yatırım uyuşmazlıklarının milletlerarası tahkim yoluyla çözümü konusunda da kapsamlı bir düzenlemeye sahiptir. Türkiye, sayıları yetmişi aşan yatırımların karşılıklı teşviki ve korunmasına ilişkin iki taraflı antlaşmaların yanı sıra kısaca ICSID olarak anılan ve 1965 yılında Washington’da imzalanan Devletler ve Diğer Devletlerin Vatandaşları Arasındaki Yatırım Uyuşmazlıklarının Çözümlenmesi Hakkında Konvansiyon’a 1988 yılında taraf olmuştur. Enerji Şart Sözleşmesi ve eklerini 2000 yılında onaylamıştır. Devletin taraf olduğu yatırım uyuşmazlıklarının tahkim yolu ile çözümü hususunda Türk mevzuatının gerekli esnekliğine sahip olmamasından kaynaklanan sorunların çözümü için, özellikle 1999-2000 yıllarında başta Anayasa olmak üzere mevzuatımızda gerekli değişiklikler yapılmıştır. Girişten sonra sekiz bölümden oluşan çalışmamızda Türk milletlerarası ticari tahkimine ilişkin mevzuat ve antlaşmalar ana hatlarıyla incelenmiştir. Amacımız doktrindeki tartışmalara ve yargı kararlarına ayrıntılı olarak yer verilmeksizin, Türk milletlerarası ticari tahkiminin genel çerçevesini çizmektir. Çalışmanın, okuyucular için faydalı olmasını temenni ederiz.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963