scorecardresearch.com ICSID Hakem Kararlarının Tanınması Tenfizi ve İcrası ve Tüm Uluslararası Hukuk Kitapları Radikal Kitap'ta!
ICSID Hakem Kararlarının Tanınması Tenfizi ve İcrası

ICSID Hakem Kararlarının Tanınması Tenfizi ve İcrası

Yazar : Nuray Ekşi

Sayfa Sayısı : 223

Yayınevi : BETA YAYINLARI

Tür : Uluslararası Hukuk

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

2002 yılından itibaren özellikle enerji alanında arka arkaya ICSID Tahkim Merkezi’nde Türkiye aleyhine açılan davalar, kamuoyunda geniş yankılar uyandırmıştır. Yabancı yatırımcılar tarafından Türk Devleti aleyhine açılan ve değeri çok yüksek olan yedi davadan üçü karara bağlanmıştır. Dört dava ise halen devam etmektedir. ICSID Tahkim Merkezi’nde görülen davalardan bir kısmının, Türk vatandaşları tarafından yabancı ülkelerde kurulan paravan şirketler tarafından açıldığı, bu davalar kaybedilse bile verilen hakem kararlarının Türkiye’de icra edilmeyeceği dönem dönem resmi makamlar tarafından dile getirilmektedir. Ancak unutmamak gerekir ki, yüzkırktan fazla devlet ICSID’e taraftır ve ICSID hakem kararları taraf devletlerin hepsi için bağlayıcıdır. Diğer bir ifadeyle Türkiye aleyhine verilen bir ICSID hakem kararı, sadece Türkiye’de değil ICSID’e taraf olan ve Türkiye’nin malvarlığı bulunan bütün devletlerde icraya konulabilecektir. ICSID hakem kararlarının tenfizi ve icrası konusunda Türkiye’nin henüz menfi bir uygulaması yoktur. Bununla beraber ICSID hakem kararlarını yerine getirmeyen devletlerin, yabancı ülkelerde bulunan mallarının cebri icra yoluyla haczine ilişkin örnekler azımsanmayacak sayıdadır. ICSID hakem kararlarını yerine getirmeyen devletler, sadece cebri icraya maruz kalmaz ayrıca milletlerarası antlaşmalardan doğan yükümlülüklerini ihlal etmiş olmaları sebebiyle milletlerarası hukukun yaptırım mekanizmaları ile de karşı karşıya kalabilirler. Üstelik ICSID Tahkim Merkezi’nin bir Dünya Bankası kuruluşu olması sebebiyle, ICSID hakem kararlarını icra etmeyen devletler için, IMF ve Dünya Bankası’ndan kredi temin edememe riski de mevcuttur.ICSID hakem kararlarının yabancı yatırımcılar aleyhine icrası sorun yaratmazken, bu kararların devlet ve kamu kurumları aleyhine icrası birçok sorunu da beraberinde getirmektedir. Devletlerin icra muafiyeti; devletlerin veya kamu kurumlarının hangi mallarının haciz muafiyeti kapsamına girdiği; kamu kurumlarının borçlarından dolayı devlete karşı ICSID tahkimine başvurulup vurulamayacağı ve alınan kararın devlet aleyhine icra edilip edilemeyeceği; devlet mallarının haczi yasağına ilişkin olarak iç hukuklardaki hükümlerin varlığı, ICSID hakem kararlarının icrasının önünde birer tehdit unsuru olarak yer almaktadır. Çalışmamızda, öncelikle ICSID hakem kararlarının tanınması, tenfizi ve icrası konuları açıklandıktan sonra bu kararların icrası açısından birer tehdit unsuru olan farklı hususlar üzerinde durulmuştur. Kitabın faydalı olmasını temenni ederim.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963