scorecardresearch.com Vaadedilmiş Topraklara Sıkışan Türkiye - Siyonizm, Filistin, Bop Ve Türkiye ve Tüm Türk ve Dünya Siyaseti Kitapları Radikal Kitap'ta!
Vaadedilmiş Topraklara Sıkışan Türkiye - Siyonizm, Filistin, Bop Ve Türkiye

Vaadedilmiş Topraklara Sıkışan Türkiye - Siyonizm, Filistin, Bop Ve Türkiye

Yazar : Hasan Taşkın

Sayfa Sayısı : 440

Yayınevi : SİYAH BEYAZ YAYINCILIK

Tür : Türk ve Dünya Siyaseti

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


11 Eylül saldırısı, neoconservatives (Yeni Muhafazakârlar) yönetimindeki ABD dünya gücüne, muhtemel rakiplerini saf dışı etme fırsatını verdi. ABD önce Afganistan'a ardından da Irak Savaşı ile Irak'a girdi ve bölgeyi şekillendirmeye başladı. Kuşkusuz ki Ortadoğu'da ABD'nin en yakın müttefiki İsrail'dir.
Bu durum bölge ile Batı arasında bir köprü görevi üstlenen Türkiye'yi, Irak Savaşı sonrasında Saddam rejiminin çökmesi, Ortadoğu ülkeleri ile ilişkilerindeki gelişmeler ve sahip olduğu stratejik özellikler nedeniyle, politik ve askeri yönleriyle doğrudan etkilemekte. Türkiye için İsrail'i de içine alan Ortadoğu'da adil ve kalıcı bir barışın tesis edilmesi, istikrarın sağlanması ile Türkiye'ye yönelik tehdit ve risklerin önlenmesi hayati önem taşımakta.
Türkiye'nin, bölgesel bir güç olarak milli menfaat ve hedefleri, bölgede barış ve istikrarın tesisine önem vermesi ve bu yönde girişimler yapılması bir zorunluluk. Bu maksatla Türkiye, başta İsrail olmak üzere, diğer Ortadoğu ülkeleri ile olan ilişkilerini her yönde geliştirmeye büyük önem veriyor. Ancak Türkiye, politikalarını üretirken tüm bölge ülkelerinin kendisine yönelik emellerini gördüğü kadar, İsrail'in Türkiye'ye yönelik uzun vadeli politikalarını da görmelidir... "Vaat Edilen" topraklar hayali ile yaptığı istihbarat çalışmalarını da iyi tahlil etmelidir. Türkiye'nin geleceğe yönelik atması gereken adımlarda ve İsrail ile ilişkilerinde bunu göz ardı etmemelidir. Bölgede bugün yaşanan ve gelecek yıllarda yaşanması muhtemel sorunlar düşünüldüğünde, bu bölgede etkin olmak isteyen güçlerin oyunlarında Türkiye'ye bir rol biçilmesinin kaçınılmaz olacağı ortadadır. Türkiye bu noktada tam bir 'Ateş Çemberi' içindedir. Bu nedenle Türkiye satrancı çok iyi oynamak zorunda...

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963