scorecardresearch.com Tütün Savaşları ve Tüm Türk ve Dünya Siyaseti Kitapları Radikal Kitap'ta!
Tütün Savaşları

Tütün Savaşları

Yazar : Bülent Ertem

Sayfa Sayısı : 326

Yayınevi : IQ KÜLTÜR SANAT YAYINCILIK

Tür : Türk ve Dünya Siyaseti

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Amerikan Savaş Bakanlığı, 1917de Birinci Dünya Savaşı bütün cephelerde şiddetle sürerken, Bull Durham sigaralarının bütün stoklarını satın alıp savaştaki askerlere gönderirken, konteynerlerin üzerine; "VVhen our boys light up, the Huns will light out yani çocuklarımız sigara''yı yaktığında Hunluların (Türklerin) ateşi söner" sloganı yazdırmakla sigara üzerinden Türklere karşı psikolojik bir savaş başlattı. Bu slogan savaş boyunca cepheye sigara taşıyan, uçsuz bucaksız tren katarlarının üzerinde yazıyordu. Amerikalı General John J. Pershing, Savaş sırasında ülke yöneticilerine, "Eğer savaşı kazanmamızı istiyorsanız, sigara mermi kadar önemlidir," diyordu. Mermilerin vurduğu insanlar, savaş meydanlarında ölüyordu. Sigaranın vurduğu insanlar ise, yavaş yavaş ölecekti. Çünkü onların hemen ölmeleri, sigara kartellerinin işine gelmiyordu. Tütün savaşında sigara kartellerin amacı; ulusal tütün tekellerini kaldırıp, yerlerine küresel tütün tekelini kurmaktı. Ulusal tütün tekelleri de buna direndiler. Belki özelleştirmeler olmasa ayakta durabilirlerdi. Ancak, özelleştirme rüzgarları öyle sert estirildi ki; karşı durmak neredeyse imkansızdı. Sigara karteleri, en stratejik kalelleri, bu rüzgarda tek tek satın alarak ele geçirdiler. Ulusal tütün tekelleri de okyanusta fırtınaya tutulmuş tekneler gibi, tek tek batıp gittiler...Sigara Savaşı, aslında insanlığın bir var olma savaşıdır.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963