scorecardresearch.com Türkiye Ve İran’da Otoriter Modernleşme – Atatürk Ve Rıza Şah Dönemleri ve Tüm Türk ve Dünya Siyaseti Kitapları Radikal Kitap'ta!
Türkiye Ve İran’da Otoriter Modernleşme – Atatürk Ve Rıza Şah Dönemleri

Türkiye Ve İran’da Otoriter Modernleşme – Atatürk Ve Rıza Şah Dönemleri

Yazar : Kolektif

Sayfa Sayısı : 274

Yayınevi : İSTANBUL BİLGİ ÜNİVERSİTESİ YAYINLARI

Tür : Türk ve Dünya Siyaseti

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Uluslararası Sosyal Tarih Enstitüsü’nün (USTE) düzenlemiş olduğu “Türkiye ve İran’da Otoriter Modernizasyon” konulu bir atölye çalışmasının ürünü olan ve Touraj Atabaki ile Erik Jan Zürcher’in derlediği bu kitapta yazarlar, sözkonusu sürecin ve modernite konusunda benimsenen ortak düşüncenin özellikle Atatürk ve Rıza Şah dönemindeki uygulamalarını, bunların benzerlik taşıyan ve farklılık gösteren yanlarını ele alırken, her iki ülkede günümüzde de yaşanmaya devam eden modernleşme sorunlarına ışık tutuyor.Son on yılın Türkiye’deki politik süreci büyüteç altına alındığı zaman en sık karşımıza çıkacak cümlelerden birisi “Türkiye İran mı oluyor” cümlesidir. Kimilerinin bir umacı gibi dillendirdiği, kimilerinin ise örnek olarak gösterdiği İran’la aslında oldukça benzer özellikler gösterir Türkiye. Ama kuruluş yıllarında! Rıza Pehlevi Ahmet Kaçar’ı devirerek iktidara geldiğinde Pehlevi Hanedanı’nı kurmuştu. Görevde kaldığı, 1925’ten 1941’e kadar, “laik, milliyetçi, militarist ve anti-komünist” bir rejim inşa etmekle uğraşmıştı. Tıpkı Atatürk gibi! Türkiye’deki gibi İran da muasır medeniyet (Farsça moaser buden) timsalini Batı’da görmüş ve bunu kendi topraklarında uygulamak için çaba harcamıştı. Sadece kuruluş ve görevde kalma yılları yönüyle değil, iki ülkenin modernleşmesinde uygulanan ‘otoriter’ metod ve süreç aslında fazlasıyla paralellik gösterir. Derinlemesine incelendiğinde Rıza Pehlevi’nin uygulamada Atatürk kadar başarılı olamadığı modernleşme, Atabaki ve Zürcher editörlüğünde mercek altına alınıyor, ‘Türkiye ve İran’da Otoriter Modernleşme’ kitabında. Türkiye, Ortadoğu, Doğu, İran tarihi gibi alanlarda uzman isimlerin konuyu derinlemesine ele alan makalelerini bir araya getiren kitapta her iki “tek adam”ın dönemi ve ülkelerinde yapmaya çalıştıkları/yaptıkları modernleşme faaliyetleri irdeleniyor.

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963