scorecardresearch.com Towards Social History of Modern Turkey - Essays in Theory and Practice ve Tüm Türk ve Dünya Siyaseti Kitapları Radikal Kitap'ta!
Towards Social History of Modern Turkey - Essays in Theory and Practice

Towards Social History of Modern Turkey - Essays in Theory and Practice

Yazar : Gavin D. Brockett

Sayfa Sayısı : 184

Yayınevi : LİBRA KİTAP

Tür : Türk ve Dünya Siyaseti

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Bu kitapta yer alan yeni kuşak tarihçilerin yazdıkları makaleler Türk tarihini sosyal tarih açısından incelemekteler. Soyadı Kanunu’nun uygulanması, Kurtuluş Savaşı’nın sosyal tarih açısından yeniden yazımı, Cumhuriyet’in ilk yıllarında aile ve ulus devletinin kurulması, taşra basını kitapta incelenen konulardan birkaçıdır.
In the past two decades the historiography of Turkey has broken free of the shackles imposed by nationalist ideology.  Scholars are now exploring dimensions that previously had been declared either irrelevant or off-limits.  Towards a Social History of Modern Turkey is the work of this new generation of scholars who are committed to exploring diverse aspects of Turkish history at a time when there is growing recognition that a socio-historical perspective has an important contribution to make to our understanding of the Turkish past.  The authors are all concerned to explore the social dimension of one of the great changes that is common to all modern histories, namely the establishment of the nation-state.  The essays in this volume are the result of a series of workshops in which scholars explored how to move beyond the bare skeleton of Ottoman and/or republican Turkish political history, and to add substance to a framework that is already well-known.  Trained and employed in both North America and Turkey, this generation of scholars brings to the task a variety of disciplinary perspectives that includes history, anthropology, sociology and political science.  In their essays the authors discuss both how they have tackled the challenge of writing the social history of Turkey and also their most important conclusions.  As such they provide a variety of refreshing and promising perspectives on the history of modern Turkey.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963