scorecardresearch.com Tohum Ve Toprak - Bütün Yazıları 32 ve Tüm Türk ve Dünya Siyaseti Kitapları Radikal Kitap'ta!
Tohum Ve Toprak - Bütün Yazıları 32

Tohum Ve Toprak - Bütün Yazıları 32

Yazar : Uğur Mumcu

Sayfa Sayısı : 322

Yayınevi : UĞUR MUMCU ARAŞTIRMACI GAZETECİLİK VAKFI

Tür : Türk ve Dünya Siyaseti

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


12 Eylül öncesi ve sonrasında ABD teorisyenleri, İslamcı akımların komünizme karşı en etkili ideoloji olduğunu ileri sürmüş ve İslamcı akımların ele geçireceği devletlerin komünizme karşı "yeşil kuşak" oluşturacağını yazıp çizmişlerdi. (Cumhuriyet, 25 Mart 1989, Odak...)

Nedense hep "İran"a benzeyeceğiz" diye korkuluyor da, "Suudi Arabistan''a döneceğiz" diye hiç düşünülmüyor. Bu gidiş Tahran''a değil, Riyad''adır, Ciddeye''dir. Bilet, "yeşil kuşak teorisyenleri" tarafından bu "istikamete" kesilmiştir. (Cumhuriyet, 5 Mayıs 1989, Teravih...)

Dinsel gericiliğin sakalını sıvazlayarak bugünkü lükslerini sürdüren Davidoff purolu, Rolex saatli sözde liberaller. Yıllar önce inanç bayrakları gibi kitleleri coşturup dolandırdıktan sonra bugün, şu arabesk liberalizme yardakçılık yapmayı hüner sayan dönek Marksistler. Gericinin garibanina karşı arslan kesilip, aynı gericiliğin iç ve dış sermaye çevreleriyle sarmaş dolaş olanına karşı süt dökmüş kedilere dönen sahte Atatürkçüler. Devlet uçağı ile yapılan hac seferleri, Ramazan aylarında, kadın göğsü ve bacak fotoğrafları yanında Kuran ekleri vererek din sömürüsü yarışına giren gazete patronları... Bugünkü gerici gösterilerde bu çevrelerin, birbirleriyle hiç bağdaşmazmış gibi görünen bu insanların sorumlulukları vardır. Tohum ve toprak... Dün ekilenler bugün biçiliyor. ... Sayın paşalar, 12 Eylül"de ne ektiler ki, bugün ne biçmek istiyorlar?... (Cumhuriyet, 12 Mart 1989, Tohum ve Toprak...)

Uğur MUMCU

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963