scorecardresearch.com Tekelistan ve Tüm Türk ve Dünya Siyaseti Kitapları Radikal Kitap'ta!
Tekelistan

Tekelistan

Yazar : Yalçın Küçük

Sayfa Sayısı : 862

Yayınevi : İTHAKİ YAYINLARI

Tür : Türk ve Dünya Siyaseti

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

 • Yalçın Küçükten bir başyapıt daha... Yeni bir önsöz ve düzenlemeyle... "İstanbul, Kahire, Rusya, Bombay ve Tahran entelijansiyası ile bu önsüzü tamamlayabiliriz, burası kısadır. "Rusya Aydınları" ile Ekim Devrimi öncesini kastediyorum, Tahranı ise ayrı tutuyorum. İraniler, iki bin beş yüz diyebiliriz, Batıya en kapalı olan ve hep duvar ören bir kavimdir; Batıdaki tartışmalara da kulaklarını tıkıyorlardı. Diğer dördünün kulakları ise sadece Batıya açıktı, Marxın, rusya Aydını için söylediği, "hep Paristeki son modayı takip ederler", tümü için ve daha büyük şiddetle geçerlidir; bir Batı başkentinde tartışılmamış bir sorunu tartışma cesaretleri, nerdeyse, hiç olmamıştır. Akılların sömürgeleşmesi ile bunu anlamak durumundayız.
 • Bu, Batıda bir yaprak bile kıpırdamazken Doğuda ve yüksek bir bilimsellikle ele alınan ender konulardan birisi oluyor; en sevindirici yönü burada buluyorum. Daha da sevindirici olan, pek çok Batı başkentinde tartışmaların, maden ocakları türünden ve birbiri arkasından, patlamasıdır; bunu görüyor ve tespit ediyoruz.
 • Öncülük veya "dünyaya örnek olma" iddiaları beni hiç ilgilendirmemektedir, "bizim dünyamız" burasıdır ve biz ancak kendimizin öncüsü olabiliriz. Bizim dünyamız aydın ve bilim dünyasıdır; ne yazık, üniversiteler ve "sol" entelijansiya, İbrani hegemonya altındadır ve bu nedenle geri kalıyorlar. Fakat hem delindiklerini ve hem de sürüklendiklerini tespit edebiliyoruz; yine yazık, bu kırılma ve telef olma anlamındadır. Ama yenilenme de bu olmalıdır; bazı bitkiler kırılırken yeni ürünlerini veriyor, hep tekrarlıyorum.
 • Teknolojik buluşlar analizinde, eş zamanlı buluşların ayrı bir önemi var, buna buluşların senkronizasyonu da demek mümkündür. Bir buluş, birbirinden daha uzak iki toprakta aynı zamanda patlarsa, derindeki gelişme ve hareketin daha güçlü ve doğru olduğunu düşünebiliyoruz. En azından şimdi bunu söyleyebiliyoruz. Dünyanın her tarafında Yahudilik ve sabetayizm tartışmasının hızla yayılıp gelişmesini kendimize bağlamıyoruz, çünkü eninde-sonunda kendimiz kendimizizdir, ama bundan doğru yönde olduğumuz işaretini de çıkarıyoruz. Bu çalışma, Tekelistan, bir doğru yön işareti olmuştur; dosdoğru gidiyoruz."
 • YORUM YAZ

  Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
  Eğer üye değilseniz üye olunuz.

  DİĞER KİTAPLAR

  H.P. Lovecraft testi

  H.P. Lovecraft testi

  İyi ki doğdun Lovecraft

  Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

  TESTE BAŞLA

  ÖDÜLLÜ SORU

  Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

  'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

  “Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

  Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

  Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


  The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963