scorecardresearch.com Tank, Tüfek Ve Cezaevi ve Tüm Türk ve Dünya Siyaseti Kitapları Radikal Kitap'ta!
Tank, Tüfek Ve Cezaevi

Tank, Tüfek Ve Cezaevi

Yazar : Esra Açıkgöz

Sayfa Sayısı : 416

Yayınevi : AGORA YAYINLARI

Tür : Türk ve Dünya Siyaseti

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


650 bin kişi gözaltına alındı...
Bir milyon 683 bin kişi fişlendi...
Yedi bin kişi için idam cezası istendi...
517 kişiye idam cezası verildi...
İdam cezası verilenlerin 50’si asıldı...
Cezaevlerinde toplam 299 kişi yaşamını yitirdi...

Gazeteci Esra Açıkgöz’ün hedefinde 12 Eylül’ü bu -di’li geçmiş zaman kipinden çıkarıp bugüne, rakamlardan arındırıp bedenlere büründürmek vardı. Yola çıktı, araştırdı, sordu, dinledi ve yazdı:
Abisi Erdal Eren 17’sinde asılırken Sevil Eren 13’ünde bir çocuktu. Şimdi 47 yaşında bir kadın ama yıllar abisinin boşluğunu kapatmadı, kapatamadı.
Maraş Katliamı’nda anne-babası ve ağabeyi gözlerinin önünde öldürüldüğünde Yurdagül Yurtsever 11’indeydi. 30 yıl sonra bugün, gömüldüğü suskunluktan çıkıp yaşadıklarını anlattı.
Fehmi Bahçeci, Diyarbakır Cezaevi’ne girdiğinde 16 yaşındaydı. Falakadan dışkı yedirmeye, Filistin askısına kadar her türlü vahşeti yaşadı.
Mehmet Yılmaz, Burhan Yılmaz, Yusuf Kandemir, İsmet Bayır, Faruk Eren, Selma Çoban, Celil Beyazgül, Pınar Selek, Burcu Ballıktaş, Ayfer Tunç, Deniz Zarakolu, Naci Sönmez, Şelda Şenol, Şaban Dayanan, Rojbin Tugan, Jaklin Çelik, Efkan Şeşen, Ayşe Tuncer, Alper Taş, Zeki Atay, İlkay Akkaya, Caner Bingöl, Hüseyin Bora, Meral Baltaş, Ekrem Demir, Şevval Sam.
Hepsinin çocuklukları 12 Eylül’le bölünmüştü.
Erken büyümek zorunda kalan, asker ve polisle kovalamaca “oynamak”tan başka şansı olmayan, ölümün soğukluğunu üç-on yedi yaşlarında öğrenen çocuklar hesaplaşılmamış, yüzleşilmemiş bir tarihin bıraktığı tortuyu, geleceğe koyduğu ipoteği dillendiriyorlar…

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963