scorecardresearch.com SUSURLUK 20 YILLIK DOMİNO OYUNU ve Tüm Türk ve Dünya Siyaseti Kitapları Radikal Kitap'ta!
SUSURLUK 20 YILLIK DOMİNO OYUNU

SUSURLUK 20 YILLIK DOMİNO OYUNU

Yazar : ENİS BERBEROĞLU

Sayfa Sayısı : 256

Yayınevi : İLETİŞİM YAYINLARI

Tür : Türk ve Dünya Siyaseti

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

 • Susurluk "kaza"sı 3 Kasım 1996 akşamı meydana gelmişti. O tarihten bu yana çok şey yazıldı, çizildi, söylendi... "Çete"nin ulaştığı hacim kimilerini ürküttü, kimileri için ise olup bitenler hiç de şaşırtıcı değildi. Kazayla birlikte ortaya "saçılan" bilgiler kah inandırıcı bulundu, kah "dezenformasyon" şüphesiyle karşılandı. Devletin "tepesinde" zirve toplandı, komisyon kuruldu, birkaç sanık mahkemeye çıktı. Kimi siyasilerin efsaneleştirdiği çete aynı zamanda Türkiye nin en yaygın "sivil yurttaş girişimi"ni doğurdu, binlerce insan "Sürekli Aydınlık" için ışığını söndürmekle yetinmeyip sesini duyurmak için çabaladı. "Spotlar altında yakalanan" çetenin yurtiçi ve yurtdışı bağlantıları, "yan-operasyonları" ve bulanık geçmişine dair bilgiler biraraya getirildiğinde ortaya bir labirent manzarası çıkıyordu. Bu süreçte basın görevini hakkıyla yerine getirmeye çalıştı. Elinizdeki kitap da böyle bir çalışmanın ürünü. Hürriyet gazetesi yazarı Enis Berberoğlu "kaza"dan sonra ortalığa saçılan bilgileri toparlamakla kalmıyor; önemli ayrıntılara ulaşıyor, aktörlerin pek bilinmeyen geçmişlerini inceliyor, özetle "20 yıllık domino"nun taşlarını anlamlı bir şekilde dizmeye çalışıyor.
 • YORUM YAZ

  Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
  Eğer üye değilseniz üye olunuz.

  DİĞER KİTAPLAR

  H.P. Lovecraft testi

  H.P. Lovecraft testi

  İyi ki doğdun Lovecraft

  Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

  TESTE BAŞLA

  ÖDÜLLÜ SORU

  Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

  'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

  “Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

  Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

  Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


  The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963