scorecardresearch.com Son Yazılar Bütün Yazıları 40 1 Ocak - 24 Ocak 1993 Yazıları ve Tüm Türk ve Dünya Siyaseti Kitapları Radikal Kitap'ta!
Son Yazılar Bütün Yazıları 40 1 Ocak - 24 Ocak 1993 Yazıları

Son Yazılar Bütün Yazıları 40 1 Ocak - 24 Ocak 1993 Yazıları

Yazar : Uğur Mumcu

Tür : Türk ve Dünya Siyaseti

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Müslüman Irak, Müslüman Kuveyt`e neden saldırdı? Müslüman Suudiler, Irak`a karşı neden Amerikalılar`la işbirliği yaptı? bu savaşların hangisi cihad sayılacaktır? Osmanlı İmparatorluğu, Müslüman toplumlardan oluşmuyor muydu? Hilafet Osmanlılar`ın elinde değilmiydi? Öyleyse Hazreti Muhammed`in torunu neden İngiliz İstihbarat Servisi ile birlikte Osmanlılar`a karşı savaşmıştı? Dünyada insan insanın, Ortadoğu`da müslüman Müslüman`ın kurdudur! (Cumhuriyet, 21 Ocak 1993, İslam Birliği...) Bu serüvenci ve acımasız diktatöre yıllarca silah satan Batılı silah tekelleri ve hükümetler, Saddam`ı yeni mi tanıyorlar? Önce Şah`ı Musaddık`a, sonra Kürtler`i Bağdat rejimine, sonra Saddam`ı Humeyni`ye karşı kullanan ABD, Saddam`ı devirirse bütün gücüyle İran`daki İslam Cumhuriyeti`ni de devirmeye çalışacak? Türkiye neden bu oyunlara araç oluyor? Batı, Kıbrıs ve Kürt sorununda Türkiye`den yana bir tavır mı alacaktır? Batı, Saddam olmasa da bir başka Saddam yaratıp bugün sağlamaya çalıştığı egemenliğini yine kurardı. (Cumhuriyet, 20 Ocak 1993, Saddam Olmasa...) Yugoslavya`da bugün yaşananların binde biri sosyalist Yugoslavya`da yaşansaydı, siz görürdünüz Beyaz Saray`ı, Birleşmiş Milletler`i, Batılı hükümetleri Bosna Hersek`te petrol olsaydı Batı hiç bu kadar sessiz kalır mıydı? (Cumhuriyet, 11 Ocak 1993, İki Uygarlık...) Ortadoğu`nun karanlık bir kuyu olduğu, her gün biraz daha kanıtlanıyor. Kanıtlanan son ilişki, MOSSAD-Barzani ilişkisidir. Kürtler sömürgeciliğe karşı bağımsızlık savaşı yapıyorlarsa, ne işi var CIA ve MOSSAD`ın Kürtler arasında? Yoksa CIA ve MOSSAD antiemperyalist savaş yapıyorlar da dünya bu savaşın farkında mı değil? (Cumhuriyet, 7 Ocak 1993, MOSSAD ve Barzani...)

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963