scorecardresearch.com Siyaset Sosyolojisi Yazıları ve Tüm Türk ve Dünya Siyaseti Kitapları Radikal Kitap'ta!
Siyaset Sosyolojisi Yazıları

Siyaset Sosyolojisi Yazıları

Yazar : Alev Özkazanç

Sayfa Sayısı : 262

Yayınevi : DİPNOT YAYINLARI

Tür : Türk ve Dünya Siyaseti

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Elinizdeki kitap, bir yandan 1980''lerden itibaren küresel ölçekte yeni sağın izlediği seyri izliyor öte yandan yeni sağ ve neo-liberalizmin toplum üzerindeki süregelen etkilerini çözümlemeye çalışıyor.80''li yılların başlarında daha çok yeni sağ adı altında toplanan gelişmeler sonradan ulus-devlet, küreselleşme, örgütlü modernliğin çözülüşü /post-modernizm, biyo-iktidar, yönetimsellik gibi farklı kavramlar bağlamında tartışılmaya başladı. Öte yandan, ''yeni sağ '' olmasa bile onun kurucu öğesi olan ''neo-liberalizm'', çağın ruhunu kavramakta en sık baş vurulan kavram olmaya devam ediyor. Yeni sağ ile sonrası arasındaki sürekliliklere dikkat çeken yazar, bu bağlamda yeni sol, radikal popülist
sağ gibi siyasi hareketlerin yanı sıra, suç ve cezalandırma, toplumsal dışlanma ve madunların siyaseti gibi konular üzerinden çalışmasını derinleştiriyor. Türkiye''nin 1980 sonrası geçirdiği yapısal dönüşüm sürecinden, Thatcher-Blair hattında refah devletinin çözülüşü tartışmalarına; Haider ve Le Pen tarzı radikal sağın yükselişinin demokrasi teorisi açısından doğurduğu sorunlardan toplumsal dışlanmanın suç söylemleri ve cezalandırma politikalarına yansımasına, oradanda neo-liberal evrende madunların izlediği sokak siyasetine kadar uzanan geniş bir alanda güncel siyasete ilişkin önemli tartışmalara dikkat çeken bu kitabın siyaset bilimi ve sosyoloji öğrencilerinin yanı sıra, gündeme müdahale etmek kaygısını taşıyan herkes için faydalı bir kaynak olacağına inanıyoruz.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963