scorecardresearch.com SİYASET GÜNLÜĞÜ ve Tüm Türk ve Dünya Siyaseti Kitapları Radikal Kitap'ta!
SİYASET GÜNLÜĞÜ

SİYASET GÜNLÜĞÜ

Yazar : Naci Bostancı

Sayfa Sayısı : 280

Yayınevi : UFUKÖTESİ YAYINLARI

Tür : Türk ve Dünya Siyaseti

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Bugünün kuşaklarına yakın geçmişte nelerin yaşandığını, hangi girişimlerin ne tür sonuçlar doğurduğunu, trendlerin karakteristiklerini aktarmak, yakın geçmişle gelecek bağlantısını kurmak bakımından büyük değer taşımaktadır.
Siyasi ve toplumsal olarak nerede yer alırsak alalım, bizler aynı tarihselliği paylaşan insanlarız.
Bizim aramızdaki mesafe zamana değil düzleme aittir.
Belli bir tarihselliğin içinde yer alıyor olmak, egemen söylemler, muhakemeler, ideolojilerle olduğu kadar “toplumsal gerçeklikle” ilişkiler bakımından da benzerlikler olarak hepimizin hayatına yansır.
Aynı tarihsellikten kaynaklanan benzerlik elbette kaçınılmazdır, fakat zayıf tarihsellik ve karakteristik muhakeme biçimi yaşananlardan dersler çıkartmaya ve tutumları değiştirmeye ciddi bir engeldir.
Son beş yıl içinde sadece siyasette yaşananlar dahi bu manada birçok örneğe sahiptir.
Siyasi partiler, bürokrasi, iktidarı paylaşan çeşitli güç merkezleri niyetleri, niyetleri doğrultusundaki eylemleri ve nihayet elde ettikleri sonuçları bakımından geçmişteki tecrübeden yeteri kadar faydalanamadıkları için en azından kendi iç akılları itibariyle yanlış yapmışlar, muratlarının hilafına sonuçlarla karşılaşmışlardır. Bu tür olayları değerlendirirken kısa vadede memnun olabiliriz ya da üzülebiliriz, fakat orta vade için bakıldığında “aynı tarihsellik” içinde yer almamız dolayısıyla zikredilen zincirin bağlantısını yitirmenin herkes için bir risk olarak karşımızda durduğunu unutmamamız gerekmektedir.
Bu kitap, yukarıda belirtilen değerlendirmelerin ışığında, henüz tarih olmamış yakın zamanı yeniden hatırlatmak amacıyla düzenlenmiştir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963