scorecardresearch.com Siyaset Biliminde Temel Yaklaşımlar ve Tüm Türk ve Dünya Siyaseti Kitapları Radikal Kitap'ta!
Siyaset Biliminde Temel Yaklaşımlar

Siyaset Biliminde Temel Yaklaşımlar

Sayfa Sayısı : 520

Yayınevi : Doruk Yayınları

Tür : Türk ve Dünya Siyaseti

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

 • Bu derleme, Kemali Saybaşılı nın kaleme aldığı uzun bir girişle birlikte siyaset bilimi kuramlarının yerleştirilebileceği çerçeveyi çiziyor. Siyaset Biliminde Temel Yaklaşımlar, siyasal faaliyet ile siyaset bilimi konularında temel bilgiler veriyor. Bu bakımdan bu kitabı alanındaki temel eserler arasında kabul etmek gerekiyor. Kemali Saybaşılı, siyaset bililine yaklaşımları "Geleneksel Yaklaşımlar" ve "Radikal Yaklaşımlar" ayırımına tabi tutarak "Siyaset Bilimine Temel Yaklaşımlar"ın çatısını oluşturuyor. Birinci bölümde "Geleneksel Yaklaşımlar" başlığı altında baskı grubu yaklaşımı , yapısal-işlevsel yaklaşım , sistem kuramı , Weberci ve Smithci karar-alma yaklaşımları ile bu çerçevede ortaya çıkan "orta yol bulma girişimleri" tanıtılıyor. İkinci bölümde "Radikal Yaklaşımlar" başlığı altında kaynağını Marx tan alan ve özellikle Batı Avrupalı yazar ve düşünürler tarafından geliştirilmiş olan siyaset bilimi modelleri tanıtılıyor.
 • YORUM YAZ

  Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
  Eğer üye değilseniz üye olunuz.

  DİĞER KİTAPLAR

  H.P. Lovecraft testi

  H.P. Lovecraft testi

  İyi ki doğdun Lovecraft

  Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

  TESTE BAŞLA

  ÖDÜLLÜ SORU

  Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

  'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

  “Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

  Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

  Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


  The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963