scorecardresearch.com Rumeli’den 27 Mayıs’a ve Tüm Türk ve Dünya Siyaseti Kitapları Radikal Kitap'ta!
Rumeli’den 27 Mayıs’a

Rumeli’den 27 Mayıs’a

Tür : Türk ve Dünya Siyaseti

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Osmanlı''nın son döneminden itibaren, ülkenin geleceğinden endişe duyan askerlerin gözü hep siyasi iktidar üzerinde olmuştur. Hemen her dönemde ordu içinde kurulan gizli örgütler, “daha iyi bir yönetim” arzusuyla harekete geçmiştir.

Çok sayıdaki bu gizli, ihtilalci oluşumlarda başat rolü hep Rumeli kökenli subaylar oynamıştır. Sonrakileri saymazsak, bu rolün doğrultusu hep demokrasiden yana olmuştur. Mithat Paşa''nın Harp Okulu öğrencileriyle Sultan Abdülaziz''i tahttan indirmesi, ittihatçı Resneli Niyazi ile Enver Paşa''nın dağa çıkmasıyla gerçekleşen Meşrutiyet hareketi gibi, 27 Mayıs da, Türkiye''nin bugüne kadar sahip olduğu en özgürlükçü Anayasa''yı hayata geçirmiştir.

Türkiye bu sonucu, 26 Mayıs gecesi asıl görevini yaptığı sırada, komutasındaki güçleri direnme belirtisi gösteren Köşk''e yöneltme cesareti gösteren bir subaya borçludur: Kurmay Yarbay Sami Küçük.

Rumeli''den 27 Mayıs''a - İhtilalin kaderini belirleyen Köşk Harekâtı, yok olmanın sınırından dönmüş bir Rumeli çocuğunun, kendisini büyüten ülkesine, canı pahasına duyduğu görev ve sorumluluk öyküsü kadar, 27 Mayıs''ın bugüne değin gölgede kalmış yönlerini de aydınlatmaktadır.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963