scorecardresearch.com Petrol Bekçisi - Bütün Yazıları 35 ve Tüm Türk ve Dünya Siyaseti Kitapları Radikal Kitap'ta!
Petrol Bekçisi - Bütün Yazıları 35

Petrol Bekçisi - Bütün Yazıları 35

Tür : Türk ve Dünya Siyaseti

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Türkiye, izlediği bu "kraldan çok kralcı" siyaset yüzünden, bölgede bir Kürt devletinin doğumuna ebelik de edebilir. (Cumhuriyet, 16 Ağustos 1990, Olasılıklar...)

ABD ve İngiltere''nin bölgede bir Kürt devleti kurma planları hiç değişmemiştir. Kapitalist Batı''nın amacı, Ortadoğu petrolleri üzerindeki denetimleridir. Petrol, dün olduğu gibi bugün de Ortadoğu siyasetinin nedenidir. (Cumhuriyet, 19 Ağus-tos 1990, Kürt Desteği...) Türkiye gerçi Kore Savaşı''ndan sonra NATO''ya girmiştir. Ama Kore Savaşı''ndan sonra bile Amerikan senatosu Türkiye''nin NATO''ya girmesini uygun bulmamıştı. ... Ama ABD Savunma Bakanlığı, iki nedenle Türkiye''nin NATO''ya girmesini uygun bulmaktaydı: Ortadoğu''da petrol bekçiliği ve Sovyetler''e karşı kullanılacak üslerin Türk toprakları üzerinde kurulması!.. (Cumhuriyet, 24 Ağustos 1990, Pentagonizm...)

Türkiye''de Suudi destekli İslamcılık niçin bu kadar yaygınlaştırıldı? Bölgedeki Kürtler, Batı devletlerince dünden bugüne niçin desteklendi? Son yıllarda "İslamcı-Kürtçü" akım niçin desteklendi?.. (Cumhuriyet, 19 Ağustos 1990, Kürt Desteği...)

Türkiye böyle bir süreçte neler kazanabilir, neler yitirebilir? Kimse "Musul-Kerkük" düşleri görmesin; kimse ... Avrupa Topluluğu kapılarının bize hemen açılacağını sanmasın. (Cumhuriyet, 9 Eylül 1990, Yeni Süreç...)

Uğur MUMCU

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963