scorecardresearch.com Peçeye Öfke ve Tüm Türk ve Dünya Siyaseti Kitapları Radikal Kitap'ta!
Peçeye Öfke

Peçeye Öfke

Yazar : Parvin Darabı

Sayfa Sayısı : 299

Yayınevi : AYKIRI YAYINLARI

Tür : Türk ve Dünya Siyaseti

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


21 Şubat 1994''de Tahran''ın bir meydanında elindeki benzin bidonunu üzerine boşaltan orta yaşlı kadının kibriti çakmadan önceki son sözleri ''Kahrolsun Diktatörlük!'', ''Yaşasın Özgürlük!'', ''Yaşasın İran'' oldu. Ardından alev alan bedeni hastaneye kaldırdı ama o gece sn nefesini verdi.
Bu kadın tesettüre girmediği için Tahran Üniversitesi Tıp Fakültesi''nden uzaklaştırılan İran''ın en ünlü çocuk psikiyatrisi Homa Darabi idi. İran''dan sonra ABD''de de okumuş ve Amerika Nöroloji ve Psikiyatri Kurulu''na kabul edilen ilk İranlı olmuştu. Zihinsel özürlü çocuklar için İran''da ilk kliniği kurmuştu.
Üniversitedeki öğrencilik yıllarından itibaren toplumsal mücadelenin içinde yer alan Homa Darabi, Şah döneminde tutuklanmıştı. Sİyasi özgürlükler ve özel olarak da kadın hakları için mücadelesini yaşamı boyunca sürdürdü.
ABD''de rahatça yaşama olanağı vardı ama o ülkesine duyduğu özlem ve içinden çıktığı toplum için bir şeyler yapma isteğiyle İran''da yaşamayı ve mücadele etmeyi tercih erri. Şah''ın diktatörlüğüne karşı Humeyni''nin İran''a daha demokratik bir rejim getireceğini ummuştu. Ama yanıldığını kısa zamanda anladı. Mollaların diktatörlüğüne karşı da mücadeleden vazgeçmedi, en sonunda kendini ateşe vermek pahasına da olsa....
ABD''de yaşayan kız kardeşi Parvin Darabi ve oğlu tarafından kaleme alınan bu kitap, bu olağanüstü kadının yaşam öyküsünü anlatırken aynı zamanda 1960''lardan bugüne İran''ın siyasal ve toplumsal tarihinden de ilginç kesitler sunuyor.
Türkiye''de İran üzerine çok konuşulup aslında az şey bilindiği dikkate alınacak olursa, bir yaşam öyküsü olmaktan ileri gidiyor Peşeye Öfke...

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963