scorecardresearch.com Paşa Tasarrufları - Bütün Yazıları 30 ve Tüm Türk ve Dünya Siyaseti Kitapları Radikal Kitap'ta!
Paşa Tasarrufları - Bütün Yazıları 30

Paşa Tasarrufları - Bütün Yazıları 30

Tür : Türk ve Dünya Siyaseti

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


12 Eylül hukuku "paşa tasarrufları" olarak adlandırılabilecek bir antidemokratik işlem çeşidi yaratmıştır. "1402''likler" diye bilinen kamu görevlileri, sorgusuz sualsiz görevlerinden alınmışlardır. Bunların bir kısmı, üniversite öğretim üyesidir. ... Hükümet ve YÖK eğer istemiş olsalardı, bu "paşa tasarrufları" bir saat içinde kaldırırlır, bir saat içinde 1402''lik öğretim üyeleri görevlerine dönerler. Bırakınız bu "paşa tasarruflarını" kaldırmayı, sivil demokrasi döneminde bazı kafalar hâlâ o "kışla hukuku"nu vicdanlarında ve bilinçaltlarında yaşatıyorlar. Askeri dönemin "paşa tasarrufları"na sivil demokrasi döneminde de esir olduktan sonra ne demokrasisi, ne liberalizmi beyim! Ne özerkliği hocam ne özerkliği!.. Dikkaat!.. Esaas duruş!... Rahat... "Rahat" artık beyler, rahat! Rahat hocalar rahat... (Cumhuriyet, 31 Mayıs 1988, Paşa Tasarrufu...)

ANAP ekonomide liberal bir model mi getirmiştir? Hayır, ne gezer! ANAP, 12 Eylül askeri yönetiminin turfanda ürünlerinden biridir. ... Askeri dönemin yasaklarını savunan bir parti siyasal açıdan nasıl liberal sayılır? Siyasal açıdan liberal olmayan bu parti ekonomide, söylediği gibi gerçekten liberal midir? Hayır değildir.
... "Ekonomilerin militarizasyonu" ve "dinin politizasyonu" yerleştirilmeye çalışılan bir "IMF modelidir uygulanan model! (Cumhuriyet, 13 Nisan 1988, Kavram Kargaşası...)

Demirel gün geçtikçe bilinçleniyor, bilinçlendikçe sola kayıyor. Ne demiş Aziz Nesin: "Demirel bir ihtilal daha geçirirse komünist olacak." Ha gayret!..

Uğur MUMCU

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963