scorecardresearch.com Özgürlük Savaşı ve Tüm Türk ve Dünya Siyaseti Kitapları Radikal Kitap'ta!
Özgürlük Savaşı

Özgürlük Savaşı

Yazar : ERNIE TRORY

Sayfa Sayısı : 413

Yayınevi : YAZILAMA YAYINEVİ

Tür : Türk ve Dünya Siyaseti

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


İkinci Dünya Savaşı kuşkusuz tarihin en önemli olaylarından biri. On milyonlarca insanın canına mal olması, her iki kamptaki emperyalist ülkelerin beklentilerinin tersine sosyalizmin yok olmasıyla değil de güçlenmesiyle sonuçlanması bir yana, yaklaşık altı yıl süren savaşı bu kadar önemli yapan, biraz da sonrasında dünyanın tamamen onun sonuçlarına bağlı olarak şekillenmesi. Zaten hemen ertesinde başlayan Soğuk Savaş, sosyalizmin bu büyük zaferinin prestijine dünya gericiliğinin verdiği kapsamlı bir yanıt anlamına geldi. Sovyetler Birliği ve Avrupa''daki sosyalist iktidarların yıkılışı bile yetmedi İkinci Dünya Savaşı''nın sonuçlarını ortadan kaldırmak isteyenlerin hızını kesmeye. Bugün Balkanlardan Kafkaslara tüm güncel kavgalar İkinci Dünya Savaşı''nın izlerini taşıyor.
İngiltere bu büyük savaşın kilit ülkelerinden. Yalnızca yerle bir edilen kentleri, faşizme karşı mücadelede toprağa düşen canlarıyla değil, yöneticilerinin Hitler Almanyası''nın cesaretlendirilmesinde oynadığı rolle, savaşın bütün yükünün Kızıl Ordu''nun üzerine yıkılması için çevirdiği dolaplarla ve nihayetinde Soğuk Savaş için daha savaş sürerken hazırlıklara girişmesiyle ön plana çıkıyor. Savaş yıllarının en etkili liderlerinden biri olmayı hak eden Winston Churchill''in bu zorlu yıllara çaldığı kişisel renk de cabası...
Ernie Trory ise bir işçi, bir komünist, bir sendikacı; partisiyle yolları ayrıldığında bile partili mücadeleye inancını hiç yitirmeyen bir mücadele insanı ve bir tarihçi. Bir İngiliz.
İkinci Dünya Savaşı yıllarını, savaşın İngiltere''de sınıf mücadelelerine yansımalarını, İngiliz komünistlerinin uluslararası gelişmeler karşısında yaşadıkları zorlukları ve yaptıkları fedakarlıkları bir işçinin kaleminden okumak gerçekten çok keyifli ve öğretici.
Kitabındaki İngiltere''deki siyasal ve askeri gelişmeleri merkeze koymakla birlikte, Nazilere karşı verilen savaşta Sovyetler Birliği ve Stalin''in rolü üzerine ortaya atılan yalanların birçoğunu ayrıntılı bir anlatımla ve belgelere dayanarak boşa da çıkaran Trory''nin roman tadındaki tarih kitabını elinizden düşürmeden bir solukta bitireceğinizden eminiz.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963