scorecardresearch.com ÖTEKİ ADAM - YASAKLI BAŞBAKANIN DREYFUS DAVASI ve Tüm Türk ve Dünya Siyaseti Kitapları Radikal Kitap'ta!
ÖTEKİ ADAM - YASAKLI BAŞBAKANIN DREYFUS DAVASI

ÖTEKİ ADAM - YASAKLI BAŞBAKANIN DREYFUS DAVASI

Yazar : Murat Aydın

Sayfa Sayısı : 175

Yayınevi : KARAKUTU YAYINLARI

Tür : Türk ve Dünya Siyaseti

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


3 Kasım 2002 seçimleri öncesi bütü anketlerde açık farkla birinci çıkan AK Parti''nin lideri Recep Tayyip Erdoğan''a Yargıtay''ın ve YSK''nın tartışmalı kararlarıyla başbakanlık yolu kapatılmıştı. Bir hukuk skandalına dönüşen bu yasağın gerekçesi Erdoğan''ın 5 yıl önce Siirt''te okuduğu bir şiirdi. Erdoğan, yasaklarıyla ünlü 312. maddeden 10 ay hapis cezasına ve ömür boyu siyaset yasağına mahkum oldu. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı''ndan azledilerek 4 ay hasip yattı. "Eşber Yağmurdereli Yasası" diye adlandırılan 312''nci madde değişikliği "Tayyip Erdoğan" yararlanabilir diye gerçekleştirilmedi. Anayasa''nın 76''ıncı maddesinde düşünülen değişiklik 2 kez yine "Erdoğan" ismi engeline takıldı.

Bir güç, ısrarla "öteki"lerin temsilcisi olarak kabul gören R.Tayyip Erdoğan''ın önüne engeller çıkarıyordu. Oysaki Kasımpaşalı Erdoğan halkın içinden geliyor, bugüne kadar ise Ankara''da temsil edilemeyenleri temsil ettiği inancı taşınıyordu. Ancak Türkiye''de halkın bir lideri iktarda istemesi dahi bazen yetmiyebiliyordu. Örneğin hukuki durumları aynı olmasına rağmen Hasan Celal Güzel''i affeden Anayasa Mahkemesi Erdoğan''a gelince karar değiştiriyordu. Yargıtay ilk defa denediği bir usulle 312 değişikliğini Erdoğan''a işletmiyordu. Hatta sabıka kaydı silinmesine rağmen tekrar siciline işleniyor. YSK Erdoğan''ın milletvekili adaylığını 1 oy farkla reddediyordu.

R. Tayyip Erdoğan merkezli bir yargı sürecinin eleştirisini içeren ''Öteki Adam-Yasaklı Başbakanın Dreyfus Davası'', R. Tayyip Erdoğan''ın Türkiye''nin çelişkili ve tartışmalı kararlarla dolu inanılmaz hukuksal serüvenini anlatıyor.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963