scorecardresearch.com Örs Ve Çekiç - Bütün Yazıları 38 ve Tüm Türk ve Dünya Siyaseti Kitapları Radikal Kitap'ta!
Örs Ve Çekiç - Bütün Yazıları 38

Örs Ve Çekiç - Bütün Yazıları 38

Tür : Türk ve Dünya Siyaseti

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Kürt sorunu, Türkler''le Kürtler arasında bir sorun değildir. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile PKK arasında bir sorun da değildir. (Cumhuriyet, 24 Haziran 1992, Seçenek Nedir?..)

Kürt sorunu Bekaa Vadisi''nde çözülmez. Şırnak, Cizre, Silopi''de de çözülmez. Bu sorunun çözüm yeri, dün olduğu gibi bugün de "Kürt Mandacılığını" üstlenen Batı başkentleridir. (Milliyet, 28 Mart 1992, Yeni Değil...)

Bu gerçeğin Kürtler tarafından kabul edilmesi gereken özellikleri vardır. Gerçeklerden biri, PKK Terörüdür. Kürt aydınları PKK terörünü açıkça kınamazlarsa nasıl inandırıcı olurlar? Bir başka yüzü de, tarihteki birçok olayda Kürt aydınları ve aşiretleri ile Batı hükumetleri ve gizli servislerinin kurdukları ilişkilerdir. ... Türk''ü Kürd''e, Kürd''ü Türk''e kırdırmak isteyenler kim?.. Dün kim kırdırdıysa, bugün de onlar! (Milliyet, 10 Nisan 1992, Kürt Gerçeği...) Kuzey Irak''taki Kürtler geleceklerini kendileri belirlemiyor. Belirleyenlerin başında ABD ve Çekiç Güç geliyor. ... Çekiç güç, ABD için çekiç. Türkiye ise bu çekicin örsü oluyor. (Milliyet, 23 Haziran 1992, Çekiç Güç ve Amacı...)

Asıl büyük yanlış, Kürtler''in kültürel kimlikleri ile PKK terörünün birbirine karıştırlmasıdır. (Milliyet, 21 Mart 1992, Yanlışlar...) "Kürt realitesi"nin ilk yönü, Kürtler''in ayrı bir etnik kimliğe sahip olduklarını kabul etmektir. Yasakların bir anlamı olmadığı, tersine sonuçlar verdiği kanıtlanmıştır. Bir başka yönünde de, Kürt ayaklanmalarının amaçları, dış destekleri, Kürt feodalitesi ... vardır. PKK terörü, bu gerçeğin kanlı yüzüdür. (Milliyet, 23 Nisan 1992, Kürtçe TV...)

Uğur MUMCU

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963