scorecardresearch.com Muhsin Başkan - Şu Dağlarda Kar Olsaydım ve Tüm Türk ve Dünya Siyaseti Kitapları Radikal Kitap'ta!
Muhsin Başkan - Şu Dağlarda Kar Olsaydım

Muhsin Başkan - Şu Dağlarda Kar Olsaydım

Yazar : Sadık Yalsızuçanlar

Sayfa Sayısı : 192

Yayınevi : TİMAŞ YAYINEVİ

Tür : Türk ve Dünya Siyaseti

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Sana ses vermeyen her rüzgârı kovdum esimden
Dili gül yangını bülbül gibi ürktüm sesimden

Gönül aşktan yana sergerde olup yağmalandı
Kılı kırk yardı felek kırklarla korktum nefsimden

Ağlasam gözyaşımın karları kavrar mı Muhsin
Bedeninden yayılan gül gibi çıksan resimden

Bu ne müthiş merasimdir ki, bütün herkes fağfur
Müşterek bir seda yükseldi hemen her kesimden

Yine yaptın yakışan buydu evet birliğin kut
Komşusun ol hem Sultanın, hem muaf ol rüsumdan

Peki biz şimdi ne yapsak nasıl etsek ne dersin
Kime başkan diyelim hangi kuşaktan isimden

Şehsuvar hiç seni terk etmedi koy ben de gelsem
Kime dünya kalır, kalsın, taç yapsak senle simden…

Yazıcıoğlu’nun Sivas’ın Elmalı Köyü’nde başlayan, davalarla, darbelerle, C-5 hücresiyle ve işkencelerle devam eden, sonrasında meclis koridorlarına uzanan ve Kahramanmaraş’ın karlı bir dağında son bulan, anılarla, şüphelerle, hüzünle ve ibretle dolu hikâyesi…
Muhsin Yazıcıoğlu, Türkiye’nin son çeyrek yüzyıllık toplumsal-siyasal tarihinin en önemli aktörlerindendi. Onun bütün ömrünü “Anadolu delikanlısı” tabirinin terkibi olarak görmek mümkündür… İlk gençlik yıllarından itibaren kendisini siyasi bir gerilim ortamında bulan Yazıcıoğlu, muhafazakâr bir aile çevresinden geliyordu. Son derece metanetli ve sebatkâr bir yapıya sahip oluşu sebebiyle siyasi inançlarına sımsıkı sarılmıştı. Liseden sonraki durağı Ankara idi. Veterinerlik Fakültesi’ni bitirdi. Taceddin Dergâhı’nda mukim, aşığı olduğu Mehmet Akif Ersoy’a hem meslektaş hem de ölümünde komşu olacaktı. 12 Eylül darbesi sonrası Mamak zindanlarını, Anka kuşu misali küllerinden doğma fırsatı olarak değerlendirmiş, zihin reformu yaparak düşünce planında madden, tasavvufi terbiyeyle de manen olgunlaşma medresesine çevirmeyi başarabilmiştir. Onun değerini asıl pekiştiren süreç 28 Şubat’tır; oradaki dik duruşu, ilkeli ve ödünsüz tutumudur. “Namlusunu millete çevirenlere selam durmam” sözü, yakın siyasal tarihimize bir onur nişanesi olarak geçmiştir. O, Türk siyasal yaşamındaki “milliyetçi” damarın diğerlerine göre daha demokratik bir devlet algısına sahip, sosyal adaletçi niteliği daha baskın boyutunu temsil ediyordu.
Yazıcıoğlu’nun elli beş yıllık dünya hayatı noktalandı. “Muhsin Başkan” kitabı, Yazıcıoğlu’nun aramızdan ayrılmasından sonra, onun hatırasına hazırlandı. Söz uçar yazı kalır, derler. Yaşadığı günlerde onun kıymetinin ve anlamının çok fazla bilindiği söylenemez. Ne var ki vefatının hemen ardından farklı siyasi çevrelerden, farklı dünya görüşünden yüzlerce insan kaleme sarıldı ve içindeki üzüntüyü dile getirdi. Muhsin Bey’in ilkeli duruşuna, siyasi basiretine, insanlığına, erdemine, ahlakına ilişkin konuşmaya, yazmaya başladı. Muhsin Başkan, bir anlamda modern zamanlarda hayli aşınmış olan siyasi ahlakın, bu ahlaka duyulan ihtiyacın dile gelmesine vesile oldu.
Kitapta, Muhsin Başkan’la yol arkadaşlığı yapmış birçok kıymetli insanın düşüncelerini bulacaksınız. Şiirlerini, yaşamının kamuoyunca fazla bilinmeyen bazı ayrıntılarını öğreneceksiniz. Kaza ile ilgili kuşkusu olanların dikkatlerimize sunduğu bazı sorularla karşılaşacaksınız. En önemlisi de dostluğu ve sevgisi yaşarken farkında olunmayan bir siyasetçinin, bir gönül adamının ölümüyle birlikte toplumu nasıl daha ahlaklı, daha vicdanlı ve daha ilkeli olmaya çağırdığını göreceksiniz…

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963