scorecardresearch.com Modern Türban - Bütün Yazıları 31 ve Tüm Türk ve Dünya Siyaseti Kitapları Radikal Kitap'ta!
Modern Türban - Bütün Yazıları 31

Modern Türban - Bütün Yazıları 31

Tür : Türk ve Dünya Siyaseti

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


...İhsan Doğramacı, "türban" kavramına bir yenisini eklemiştir: "Modern türban!.." 12 Eylül askeri rejimi ile ekilen tohumlar yeni yeni yeşeriyor. Zorunlu din dersleri ile din eğitimi tarikatların eline verilirken, tarikat şeyhleri ve müritlerinin cenazeleri, Bakanlar Kurulu kararnameleri ile kaldırılıyor. Arabesk-liberal anlayış içinde devlet, Türk-İslam sentezi kadrosuna teslim ediliyor. Kara Harp okulunda "Atatürkçülük ve İnkılap Tarihi" derslerinde "Hızır Nebi İnancı, "cemre düşmesi" , "nevruz" gibi sorular sorulabiliyor. "Dini sakal dışında" sakal bırakanların orduevlerine girmeleri yasaklanıyor. İnanmıyoruz ama, türban denince özgürlük ve demokrasi şampiyonu kesilenlerin, sıra 1402 sayılı yasa ile üniversiteden devlet zoruyla uzaklaştırılan öğretim üyelerine gelince, nasıl bin dereden su getirdiklerini de acıyla izliyoruz. Türban olayı bir din sömürüsü olayıdır. ... Bugün türban, yarın, cilbab, öbür gün fes... (Cumhuriyet, 6 aralık 1988, Türban ve Cilbab...)

Hiçbir sorun yasakla çözülmez. Türban konusunun da yasakla çözüleceğine inanmıyoruz. ... 12 Eylül ile birlikte örgütlü biçimde gelişen "irtica"nın devlet kaynaklı olduğu artık gözden uzak tutulmamalıdır. ... Rabıta olayı, bu "kuşatma harekatı"nın çok açık bir örneğidir. Gülsuyu, after shave.. yeşil bere.. Rolex saat.. çember sakal ... cübbe ve Davidoff purolar... Ve türban... Bir yanda düşünce ve örgütlenme yasakları sürüyor, öte yanda türban yasakları kalkıyor. Bir yanda, cezaevlerinde tutuklu ve hükümlülere devlet zoru ile tek tip elbise giydiriliyor, öte yanda İslamcı genç kızların başına yasalarla türbanlar sarılıyor!.. Tabii bütün bunlar "12 Eylül ruh ve felsefesi" ile "Atatürk ilke ve inkılaplarına" uyularak yapılıyor. (Cumhuriyet, 20 Kasım 1988, Pazarlık...)

Uğur MUMCU

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963