scorecardresearch.com Kurtar Bizi Baba - Bütün Yazıları 29 ve Tüm Türk ve Dünya Siyaseti Kitapları Radikal Kitap'ta!
Kurtar Bizi Baba - Bütün Yazıları 29

Kurtar Bizi Baba - Bütün Yazıları 29

Tür : Türk ve Dünya Siyaseti

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Dün Afyon''da "babalar günü" yaşandı. Cumhuriyet Meydanı''nda "Özal Baba", İstasyon Meydanı''nda da "Demirel Baba" konuştu. ... Afyonlular bağırıyordu:
- Kurtar bizi baba!...
... Şimdi halk, kendi oyuyla yürürlüğe giren yasaklara karşı "kurtar bizi baba" diye Demirel''i alkışlıyodu. ... "Halk aldanmaz" deniyorsa, bundan, ya anayasaya "evet" oyu kullanırken, ya da şimdi Demirel''i alkışlarken aldanmakta olduğu sonucu çıkmaz mı? Hangisi milli irade, hangisi milletin oyu? (Cumhuriyet, 25 Ağustos 1987, Babalar Günü...)

Batı türü demokrasiye bizim ülkemizde ... Anayasa "müsait" değildir, Ceza Yasası "müsait" değildir, Sendikalar Yasası "müsait" değildir, Dernekler Yasası "müsait" değildir, Pasaport Yasası "müsait" değildir, Siyasi Partiler Yasası "müsait" değidir. Halkoylamasına konu olan geçici yasaklar da, Batı türü demokrasiye sırtını dönmüş bu Anayasa''da yer almıyor mu? Üstelik bu Anayasa, halkın, yüzde 92''ye varan ezici çoğunluğunca onaylanmadı mı? ... Bu yasakları savunmak, uygar ve çağdaş bir insan için ayıptır. Ama, bu geçici yasakları savunmak ayıptır da, Anayasa''da, Ceza Yasası''nda ve öteki yasalardaki kalıcı yasakları savunmak ayıp değil midir? O da ayıptır, bu da ayıptır. Özal''ın Demirel, Ecevit, Erbakan ve Türkeş için savunduğu yasaklar da ayıptır; Demirel''in Behice Boran, Doğu Perinçek, Abdullah Baştürk ... için savunduğu kalıcı yasaklar da ayıptır. ... Geçici yasaklara karşı olup, kalıcı yasaklardan yana olmak ise büsbütün ayıptır. (Cumhuriyet, 11 Ağustos 1987, Ayıp...)

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963