scorecardresearch.com Koyunlar Kurtlar Köpekler ve Tüm Türk ve Dünya Siyaseti Kitapları Radikal Kitap'ta!
Koyunlar Kurtlar Köpekler

Koyunlar Kurtlar Köpekler

Yazar : Temel Demirer

Sayfa Sayısı : 160

Yayınevi : ANAHTAR YAYINLARI

Tür : Türk ve Dünya Siyaseti

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Bir gün insan ''virgül''ü kaybetti. O zaman zor cümlelerden korkar oldu ve basit ifadeler kullanmaya başladı. Cümleleri basitleşince, düşünceleri de basitleşti.
Bir başka gün ''ünlem'' işaretini kaybetti. Alçak sesle ve ses tonunu değiştirmeden konuşmaya başladı. Artık ne bir şeye kızıyor ne de bir şeye seviniyordu.
Bir süre sonra ''soru işareti''ni kaybeytti ve soru sormaz oldu. Hiçbir şey, ama hiçbir şey onu ilgilendirmiyordu; ne kâinat ne dünya ne de kendisi umurundaydı.
Birkaç yıl sonra, ''iki nokta üst üste'' işaretini kaybetti. Ve davranış sebebini başkalarına açıklamaktan vazgeçti.
Ömrünün sonuna doğru elinde yalnız bir ''tırnak'' işareti kalmıştı. Kendisine has tek düşüncesi yoktu.
Son ''nokta''ya geldiğinde düşünmeyi ve konuşmayı unutmuş durumdaydı...
Ve korkutularak umutsuzluğa mahkum edilen insan(lık) yeniden en önemli silahına yani korkuları ve umutsuluğa reddeden cüretine sarıldı. Komutan Yardımcısı Marcos''un Chiapas''tan yükselen mücadele çağrısı Orta Doğu''da yankılandı. Ardıdan Fransız işçileri Paris''te ''YDD'' zorbalığına ''Hayır'' dedi.
Fransız işçilerinin neo-liberal zorbalık paketlerine karşı açtığı mücadele bayrağını, Avrupalı işçiler de yükseltti. Sonra Güney Kore işçileri ''Biz de Varız!'' dediler...
Peru''da MRTA, Meksika''da EZLN ve EPR ve Latin Amerika''da gerilla hareketleri ezilenlerin istemlerine tercuman oldular...

Korkunun kanlı egemenliği sarsılmaya başladı. Onlar, yani başkaldıranlar ilk kıvılcımlardı. ''YDD''nin küreselleştirdiği zulüm bozkırındaki kıvılcımlar, özlenen yangınları çıkartmaktan şimdilik uzak olabilir. Ama unutkumamalıdır ki, ''virgül''ünden ''nokta''sına değin tüm noktalama işaretlerini yitirmiş insan''''(lık)ın, korkularını yenerek kıvılcımların bozkırı tutuşturacağı başkaldırınını dilbilgisi kurallarını tekrar anımsaması gerekiyor.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963