scorecardresearch.com İsyanın Sıfır Noktası Barzan ve Tüm Türk ve Dünya Siyaseti Kitapları Radikal Kitap'ta!
İsyanın Sıfır Noktası Barzan

İsyanın Sıfır Noktası Barzan

Tür : Türk ve Dünya Siyaseti

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Barzan neresi?

Kendisi küçük, şöhretiyse kendinden epey büyük bu dağ köyü, Irak’ın kuzeyinde, Hakkâri’ye yürüme mesafesinde. Osmanlı döneminde Musul vilayetinin Zibar nahiyesine bağlanan, Osmanlı yıkıldıktan sonra ise Kürt isyanlarının sıfır noktası haline gelen bir yerleşim merkezi.

Barzan’ı önemli kılan nedir?

Şeyhleri, Yahudileri ve Hıristiyanlarıyla ünlü bu köy, asırlar boyu iki ünlü aileye ev sahipliği yaptı. 16.yüzyılda, Rabbi Nathanel Barzani, bu köyü Kabala öğretisinin önemli bir merkezi haline getirmiştir. 20.yüz yılın başlarında ise ‘Barzan’ın asi çocuğu’ Şeyh Ahmet ve onun küçük kardeşi Molla Mustafa, Kürt ayaklanmalarının başlangıç noktası oldu.

Peki, Barzan’ın sırrı neydi?

Aileler arasında bir akrabalık ilişkisi var mıydı?

Hakkârili Şeyh Taha Nehri’nin mütevazı müridi Molla Taceddin’in çocukları nasıl oldu da bölgenin en güçlü aşiretini kurdu?

İsrail, Türkiye üzerinden Kuzey Irakta ki Kürt gruplarına silah desteği sağladı mı?

Molla Mustafa Barzani, bağımsız bir Kürt devleti kurmak için CIA, KGB, MOSSAD ve SAVAK’la nasıl bir ilişki içine girdi?

Barzaniler PKK’ya destek verdi mi?

Barzan’ın sırlarını masaya yatıran, ince eleyip sık dokuyan bir kalemden, ince eleyip sık dokuyan zihinlere...

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963