scorecardresearch.com Islak İmza ve Tüm Türk ve Dünya Siyaseti Kitapları Radikal Kitap'ta!
Islak İmza

Islak İmza

Yazar : Zübeyir Kindıra

Sayfa Sayısı : 274

Yayınevi : TOGAN YAYINCILIK

Tür : Türk ve Dünya Siyaseti

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Bu kitap, Türkiye’nin en ünlü belgesinin ve imzasının, perde arkasındaki çok özel bilgilerini de içeren öyküsünü anlatıyor. Belge aslında bir başka sürecin aracıydı. O sürecin ne olduğunun yanı sıra süreci başlatan asıl hamleleri, “ tetiği çeken iki özel sesi ” de anlatıyor. Biri çok yakından diğeri çok uzaktan gelen bu iki sesten biri, adeta belgenin içinden konuşuyordu. O seslerin sahiplerini, ne dediklerini, belgenin gerçek hikâyesini bu kitapta bulacaksınız…

“ Belge aslında ne diyordu ve en çok kime yaradı? “ , “ Belge neden askeri formata uymuyordu? “ , “Belgeye ilişkin ilk inceleme raporunu hangi kurum verdi ve ne dedi? “ , “ Belge kaç kez incelendi? “ , “ Çift kilitli dolap neredeydi ve kırıldı mı? “ , “ Belgeyi dosyadan alındığını söyleyen ihbarcının yalanı hangi raporla belgelendi? “ bu soruların ve merak edilen birçok sorunun yanıtını da bu kitapta bulacaksınız…

Albayın; şok olduğu günün ayrıntılarını, evindeki tabancanın kaydını, avukatı yokken kime güvenip, kapısını açtığını, küçük kırmızı defterin sırrını, Ergenekon savcılarının şok eden eldiven olayını, sorguya neden geç gittiğini, neden “bu olmamalıydı” dediğini ve gözyaşlarına dokunduğu anı
Ve
Koltuk altlarından kan akan subayın, savcı ile albay arasındaki Titanic tartışmasını, saate bakan komutanı, İmzanın ve parmak izi analizlerini, rastlantılarla dolu sürecin ayrıntılarına gizlenen “şeytanın” fotoğrafını da göreceksiniz…
Gazete yazısı:

Islak imzalı belgenin bir ihbar mektubu ile Savcılığa ulaştırılmasının ardından; ilginç bir süreç yaşanıyor.
Bu süreçte Askeri savcılık, ıslak imzalı metni tüm ayrıntıları ile incelemek ve bu süreçte ihbarcının kimliğine de ulaşmak istiyor.
Sivil yargı ise kendi incelemesini yeterli görüyor . Sivil yargı; ihbarcının peşine düşmek yerine, imzanın ''Dursun Çiçek eliyle atıldığı'' yolundaki Adli Tıp raporunu yeterli görüp, belgenin içeriğinin ''suç unsuru'' taşıdığı boyutuyla ilgileniyor.
Askeri savcılıkta inceleme bekleyen Dursun Çiçek, şimdi ikinci kez sivil yargının önüne çıkacak. Çiçek''in tutuklanması ihtimali yüksek.
İşte bu süreçte; ilginç notlar var.

1- ÇİÇEK ATTI: İmza, Dursun Çiçek tarafından atılmış, belge de kendi üretimi olabilir. Bu durumda ıslak imzalı metin elde olduğu için; kanıtlamak mümkün ama zor. Kişinin  kendi eliyle attığı imzaya bile Adli Tıp ve bilirkişiler ancak, "benzemektedir" diye rapor verebilir. Oysa; Adli Tıp "Dursun Çiçek eliyle atılmıştır" şeklinde rapor verdi. Bu rapor çok tartışma yaratacak. Dursun Çiçek''in Adli Tıp''ın bu raporuna dava açması kaçınılmaz.  

2- BAŞKASI ATTI: İmzayı taklik yeteneği olan bir başkası atmış olabilir. Bu durumda iki alternatif ortaya çıkıyor. Ya ilk metin hazırlandığında ıslak imzalı taklit metin vardı ya da sonradan atıldı. Eğer sonradan atıldı ise; kopya metindeki imzanın birebir kopyası mümkün değil. Eğer zaten ilk başta atılmış bir imza söz konusu ise ve bu orijinal belge şimdi ortaya çıktıysa; bu kez de tartışmalı olmasına karşın; imzanın taklit olduğu anlaşılabilir.

3-  SUÇ UNSURU VAR MI? : Belgenin içeriğine ilişkin olarak farklı hukuki yorumlar yapılıyor. Karargah içinde hazırlandığı kabul edilse bile; bu tür bir belge hazırlamanın suç unsuru olup olmadığı yolunda hukuki tartışma başlayacak. Emir komuta içinde zinciri içinde hazırlanmış bir rapor ise olay Dursun Çiçek''i aşacak. Ancak üst emir ol

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963