scorecardresearch.com İskan-ı Muhacirin ve Tüm Türk ve Dünya Siyaseti Kitapları Radikal Kitap'ta!
İskan-ı Muhacirin

İskan-ı Muhacirin

Yazar : Kolektif

Sayfa Sayısı : 250

Yayınevi : IQ KÜLTÜR SANAT YAYINCILIK

Tür : Türk ve Dünya Siyaseti

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Arap alfabeli Türkçe metinden, Lâtin esaslı yeni Türk alfabesine aktarılan Beynelmilel Usul-i Temsil İskan-ı Muhacirin adlı bu çeviri kitap Van R Goç tarafından yazılmış ve Habil Adem tarafından Osmanlı Türkçesine çevirisi yapılarak Aşair ve Muhacirin Müdürüyet-i Umumiyesitarafından Matbaa-i Orhaniye''de H. 1334 (M. 1918) tarihinde yayımlanmıştır. Bir bölgenin sömürgeleştirilmesi veya koloni haline getirilmesi için göçmenler getirilip orada iskân edilmesi veya bir devlet tarafından hakim olduğu ülkeye dışarıdan göçmenler sevkedilerek yerleştirilmesi ve bu göçmenlerin o ülkeye uyumlarının sağlanması tarih boyunca pek çok devleti uğraştıran konuların başında gelmiştir. Elinizdeki Beynelmilel Usul-i Temsil İskan-ı Muhacirînaöh eser tarih boyunca bilinen ve sıkça başvurulan bu yöntemin 19. yüzyıl boyunca ve 20. yüzyıl başlarında sömürgecilik siyasetindeki yeri, önemi ve uygulanması hakkında bilgi vermektedir. Eserde söz konusu yüzyıllarda dünya siyasetinde etkili olan İngiltere, Rusya, Amerika Birleşik Devletleri, Fransa, Hollanda gibi büyük devletlerin yanı sıra yeni kurulan Arjantin, Brezilya, Meksika gibi güney Amerika devletlerinin göçmen iskân politikaları ve hatta büyük devletlerin Amerika, Afrika ve Avustralya''daki sömürgelerinde izledikleri göçmen yerleştirme yöntemleri açıklanmaktadır.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963