scorecardresearch.com İçimizdeki İnsan ve Tüm Türk ve Dünya Siyaseti Kitapları Radikal Kitap'ta!
İçimizdeki İnsan

İçimizdeki İnsan

Yazar : Dr. Yalçın Güzelhan

Yayınevi : Sinemis

Tür : Türk ve Dünya Siyaseti

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Elinizin altındaki bu kitap, Adorno’nun “ düşünmek özdeşleştirmektir” sözüne uygun olarak ‘Psikiyatri Bilimi’ tahsil etmiş, araştırmalarını toplumla paylaşan Dr. Yalçın Güzelhan’ın ürettiği “İçimizdeki İnsan”ın modellerini ortaya koyan makalelerden oluşmuş güzel bir eserdir.
İçimizdeki insan, lider de olabilir, devlet yöneticisi de, sosyal grup önderi de, siyasi parti başkanı da. Sosyal hayatta, siyasette, dünyada neleri, nasıl görmemiz gerektiğine dair ince ve akılcı tezler ileri süren bu eser bütün gençlerimizin zevkle okuyabileceği bir başvuru kitabı niteliğindedir.
Gençliğimizde uyuşturucu kullanımı gittikçe artmıyor mu?
Gençliğin sağlıklı yetişmesine gereken özen gösteriliyor mu?
Kan –Gözyaşı ve Korku süren küresel güçlere karşı dünya ülkeleri ve ülkemiz hangi önlemleri alıyor?
Gittikçe çoğalan, alıp başını dağlara çıkmak isteyen, toplum içinde yaşamaktan korkan “yalnız insanlara” kim nasıl yardım edebilir?
Doyuma ulaşmış azgın insanlar, artık neden kazandıklarına bir daha kazanmayı düşünmüyorlar da, rakiplerinin kaybettikleri anı bekleyip karınca gibi üzerlerine gidiyorlar?
Siyasetçiler neden küfrederek konuşuyorlar, neden insanlarımıza tepeden bakıyorlar, neden dillerine hakim olamıyorlar?
İnsanlarımızın çoğu farklılıklara dayanamadığı gibi, “kendi başına farklı bir dünya olup” sosyal gruplaşmaların başını çekme ihtiyacı duyuyorlar?
Teknolojide ve bilişimdeki gelişmeler neden insan duygusallığı problemini çözemiyor?
Gelişmekte olan ülkelerde her nedense neden asıl “insan ruhu köleleştirilmek veya öldürülmek “ isteniyor?
Engelli olan insanlarımıza karşı gerçek davranışlarımızı ne devlet olarak, ne de insanlık olarak gösterebiliyor muyuz? Onları ‘öteki’ olarak algılayan düşüncelerden ne zaman arınacağız?
Kutsal davaya olan inançları saygıyı, tüyü bitmemiş yetimlerin haklarıyla birlikte alıp gittiklerine şahit olunan günümüzde bu türlü yöneticilerden ne zaman kurtulacağız?
Devlet kurumlarının, askerimizin, polisimizin, yargımızın ve basınımızın gittikçe pasifize edilmek istenildiği bir çağda hangi yöntemlerle doğru ve ilkeli düşüncelere ulaşacağız?
“Sosyal AIDS” gibi ülkemizi içten kemiren, sosyal dokumuzu alt üst eden olaylara nasıl bakacağız?
Silaha para ayıran ülkelerin dünya çocuklarının eğitimlerine neden para ayırmadıklarını nasıl sorgulayacağız?
AB ülkeleri içinde kültürel yapısı, inançları, yaşam tarzı, değer yargıları farklı olan Türkiye Avrupa’da nasıl hazmedilecek, sürekli baskı ve güç altına alınmak istenen dil ve kültürümüzü nasıl sağlıklı halde tutabileceğiz?
İşte bu eserde bu sorulara cevaplar bulacak ve kitabı baştan sona kadar keyifle okuyabileceksiniz. Her makalelerden bir ders, bir tez, bir görüş çıkaracak ve bu görüşleri ümit ederim ki uygulamaya çalışırsınız.
Artık millet ‘hak, hukuk, barış ve demokrasi ‘ yalan ve masallarına inanmak istemiyor, “Güçlü olanın Hukuku” nun ‘haklı’ olduğuna inanıyor. Çünkü bütün dünyada yaşadıklarımız ve gördüklerimiz bizlere ‘bu doğruluğu’ açıkça gösteriyor.
“Rica etmeyi emir, uyarıları baskı, sorumluluğu ise bir yük“ olarak gören, olumsuz algılamalara yatkın bir toplum anlayışıyla karşı karşıya kaldığımız günümüzde “milli duruşu” ön plana çıkarmaya çalışan ve özellikle sosyal olayların arka planındaki “insan rolünü” her yönüyle ele alan bu eserin birçok sorunumuza çare olacağından kuşkum yok..
Özellikle takıntılı, benmerkezci, her yaklaşıma şüpheyle bakan, sürekli pohpohlanmak isteyen, her olaya empatiyle yaklaşamayan, kendi benliğini aşamamış, her olaya eleştirel gözle bakan, sürekli onaylanmak isteyen “bebe ruhlu” insanların yarattığı sorunları çözmek için okuyalım bu kitabı...

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963