scorecardresearch.com Hayalet Uçak ve Tüm Türk ve Dünya Siyaseti Kitapları Radikal Kitap'ta!
Hayalet Uçak

Hayalet Uçak

Yazar : Stephen Grey

Sayfa Sayısı : 355

Yayınevi : ENCORE YAYINLARI

Tür : Türk ve Dünya Siyaseti

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Araştırmacı gazetecilik ödüllü yazar Stephen Grey’in yankı uyandıran kitabı Hayalet Uçak,11 Eylül saldırısından sonra ABD''nin ''terörle savaş'' ve ''ulusal güvenlik'' adına CIA vasıtasıyla çevirdiği dolapları gözler önüne seriyor.
Çoğunlukla ipe sapa gelmez, yetersiz delillerle ''terör zanlısı'' olarak belirlenen çoğu Müslüman yüzlerce kişi CIA ajanları tarafından kaçırıldılar. Aralarında Türkiye’nin de olduğu pek çok ülkenin hava sahasını rahatça kullanan ve diplomatik açıdan görmezden gelinen “hayalet uçak”larla daha etkili yöntemlerle (!) sorgulanabilecekleri Orta Doğu ülkelerine götürüldüler. Kimisi aylarca evine dönemedi. Bu kitap, onların başına gelenlerin gerçek hikayesi.
Stephen Grey’in bir dedektif gibi iz sürerek, araştırarak, gerçek tanıklıklara yer vererek sürükleyici bir dille kaleme aldığı Hayalet Uçak''ta her satırın maalesef gerçek olduğunu bilmek insanın tüylerini ürpertiyor.
Dünya basınında geniş yer bulan konu, Türkiye’de de basını meşgul etmeye devam ediyor.
(Konuyla ilgili daha kapsamlı bilgi için lütfen www.ghostplane.net sitesini incelemeyi ihmal etmeyin.)
“CIA’nın gizli hapishaneler ağı gözler önünde – Gündeme bomba gibi düşecek bu kitap, CIA’nın tartışmalı ‘sıradışı teslimat’ operasyonlarını ve bu operasyonların yürütülmesinde ABD’ye destek veren ülkeleri açığa çıkarıyor.” Time Magazine
“Orta Doğu ülkelerinin gizli polis teşkilatları için işkence uygulamak sıradan bir sorgulama tekniği…keskin jilet ise kullandıkları araçlardan sadece biri – Stephen Grey kitabında tüyler ürperten detaylara yer veriyor.” The Washington Post
Burnumuzun dibinde olup bitenlerin akla düşürdüğü soruyu çağımız filozoflarından Slavoj Zizek’in ağzından soralım:
“İşkencenin normalleştirilmesiyle açılan yolun sonunda ne olduğunun farkında mıyız? ” Slavoj Zizek

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963