scorecardresearch.com Güncel Kemalizm ve Tüm Türk ve Dünya Siyaseti Kitapları Radikal Kitap'ta!
Güncel Kemalizm

Güncel Kemalizm

Yazar : Anıl Çeçen

Sayfa Sayısı : 538

Yayınevi : KİLİT YAYINEVİ

Tür : Türk ve Dünya Siyaseti

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Kemalizm, Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü düşüncelerinin ve yaptıklarının sistemli bütününü temsil eden bir siyasal akımdır. Bir anlamda çağdaş Türk Devletinin varoluş ideolojisidir.
Küreselleşme dönemine giriş ile beraber emperyalizm, sosyalist sistem sonrasında ulus devletleri de ortadan kaldırmayı hedeflediği için işbirlikçi ve mandacı çevreler, Türk Devletleri ile beraber Atatürk’e ve onun düşünce sistemi olan Kemalizm’e savaş açmışlardır. Küresel sermayenin desteğinde basın ve medya organlarını ele geçiren Yeni Bizans ya da Büyük İsrail Projelerinin dindar taraftarları Atatürk’le beraber Kemalizm’e de saldırmayı bir görev bilmişlerdir. O’nun kurmuş olduğu laik ve üniter ulus devleti ortadan kaldırabilmek için ellerinden gelen her yolu denemişlerdir. Bu yüzden, küreselleşme dönemi Türkiye’de fazlasıyla tartışmalı ve çekişmeli geçmiştir.
Elinizde tuttuğunuz bu kitap, küreselleşme sürecinin son on yılındaki, Atatürk ve Kemalizm saldırılarına karşı kaleme alınmış yanıtların topluca bir araya getirilmesinden oluşmaktadır. Türkiye’yi ve Türk Devletini sahipsiz zanneden, emperyalizm işbirlikçilerinin, dışardan aldıkları desteklerle Türkiye Cumhuriyetinin kurucusuna ve o’nun düşüncelerine karşı açtıkları haksız savaşa bazı yanıtların tarihsel ve jeopolitik gerçekler doğrultusunda verilmesi gerekiyordu. GÜNCEL KEMALİZM adını taşıyan bu yapıt bir anlamda, Atatürk ve Kemalizm’e karşı sürdürülen yıkıcı kampanyaya karşı, Türkiye’de var olan bilimsel ve siyasal birikimin kamuoyuna sunulmasıdır. Dünyanın merkezi alanında 1000 yıllık Türk Egemenliğinin temsilcisi olarak kurulmuş olan Türkiye Cumhuriyetinin sonradan olma bir devlet olmadığı tarihten gelen siyasal birikimin bugünkü yansıması olduğunu cumhuriyetin genç kuşaklarının bilmesi gerekmektedir. Yirminci Yüzyılın ortalarında doğmuş ve bir yarım asırı Türk Devletinin başkentinde yaşayarak bu ülkenin birikimi ile yetişmiş bir bilim adamının, bir çağ değişiminin yaşandığı bu dönemeçte gelecek kuşaklara ülkenin ve ulusun sahip olduğu birikimi aktarması gerekirdi. Bu kitabın yazarı böylesine bir bilinçle kaleme aldığı çalışmalarını GÜNCEL KEMALİZM başlığı altında toplarken, Atatürk’ün ve O’nun eseri olan Cumhuriyetimizin eskimediğine aksine yaşanan olaylar karşısında daha da önem kazanarak Türk Ulusuna yön gösterdiğini bir kez daha Türk kamuoyuna anımsatmak istemiştir. Yeni ortaçağ özlemcileri ile beraber emperyalizmin Truva atı olarak hareket eden işbirlikçi çevrelere, Türk Cumhuriyetinin antiemperyalist bir çizgide verilen ulusal kurtuluş savaşı sonucunda kurulduğunu günümüzde yeniden anımsatmak gerekmektedir. Yaşanmakta olan olaylar ve gelişmeler, Atatürk’ü bir kez daha haklı çıkarırken Kemalizm’in günümüzdeki geçerliliğini de yeniden kanıtlanmıştır. Yirmibirinci yüzyılda Kemalizm’in ikinci dönemi başlamaktadır. Birinci dönemde tek ülke olarak Türkiye’de Kemalizm yirminci yüzyıl boyunca yaşandı. Yirmi birinci yüzyılda ise Avrasya bölgesinin yeniden yapılanmasında Kemalizm, bu bölge ülkelerine yön gösterecektir. Kemalist Avrasyacılık olarak öne çıkacak ve Türkiye bu bölgeselleşmenin merkez ve model olarak öne çıkacak komşu ve kardeş ülkelere öncülük yapacaktır

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963