scorecardresearch.com Cumhuriyetin Odası : Ato ve Tüm Türk ve Dünya Siyaseti Kitapları Radikal Kitap'ta!
Cumhuriyetin Odası : Ato

Cumhuriyetin Odası : Ato

Yazar : Sinan Aygün

Sayfa Sayısı : 356

Yayınevi : BİRHARF YAYINLARI

Tür : Türk ve Dünya Siyaseti

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

10 Kasım 1938’te yalnızca Mustafa Kemal ölmedi. Onunla birlikte bu ulusun özgürlük ve bağımsızlık meşalesi de söndü. Çağdaş uygarlık koşumuz yarıda kaldı. İşte Türkiye’nin hali… Her açıdan perişanlık yaşanıyor. Oysa Mustafa Kemal’in işaret ettiği öyle doğru rotalar var dı ki… Yeter ki üzerimize asılı kalan o lanet olası aşağılık komplekslerimizden bir kurtulabilseydik. Kendi değerlerimize kendi iç dinamiklerimize sarılabilseydik. Ancak onun çizdiği yol haritasını bir türlü doğru okuyamadık. Çağdaşlaşma ile batılılaşmayı birbirine karıştırınca büyük bir yol kazası da beraberinde geldi. Çağdaşlaşmak yerine bir maymun gibi batıyı taklit ettik. Onun sağlığında kendi öz değer ve imkanlarımız seferber edilerek inanılmaz bir ivme yakalanmıştı. Ancak ölümünden sonra ona ihanet ettik. Sonuçta da kendine tamamen yabancılaşmış kendi dilinden tarihinden fersah fersah yabancı kuşaklar yetişti. Atatürk’e duyduğum hayranlığın ekseninde “Batıya karşı mesafeli tutumu” vardır. Çünkü o Fransız İhtilali’nden sonra ortaya atılan özgürlük eşitlik ve kardeşlik kavramlarının yalnızca hıristiyan batılı ve beyazlar için geçerli olduğunu çok iyi biliyordu. O nedenle diplomatik ilişki ile teslimiyetçiliği birbirine hiç karıştırmadı. Biliyordu ki Batı’ya bir kez taviz verildi mi sonu gelmezdi. O ve teşhislerindeki doğruluk anlatılmak istense ciltler dolar. Adını “Cumhuriyetin Odası” diye koyduğum ATO’nun başkanı olarak onu anlamaya ve anlatmaya yılmadan devam edeceğim. Türkiye’nin tek kurtuluş reçetesi budur çünkü…

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963