scorecardresearch.com Cumhuriyetçi Demokrasi - Türkiye’nin Özgün Yolu ve Tüm Türk ve Dünya Siyaseti Kitapları Radikal Kitap'ta!
Cumhuriyetçi Demokrasi - Türkiye’nin Özgün Yolu

Cumhuriyetçi Demokrasi - Türkiye’nin Özgün Yolu

Yazar : Sadettin Elibol

Sayfa Sayısı : 128

Yayınevi : MİNİMA YAYINCILIK

Tür : Türk ve Dünya Siyaseti

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


"Türkiye, bugün, yüzyılın başlarında kırdığı emperyalist kuşatmadan farklı yöntemler ve araçlarla yürütülen yeni bir "meydan okuma"yla karşı karşıya bulunuyor. Bu "meydan okuma"nın da -o dönemde olduğu gibi- iç ve dış cephesi derin ittifak halindedir I Malum ittifak, olanca iştahıyla, kuşatmayı, teslim alana kadar sürdürebileceğini düşlüyor! Yaşanan kuşatmanın zeminini, kuşkusuz, 19401ı yıllarla başlayan Batı`ya bağımlılık süreci yaratmış durumdadır; bu tartışılamaz!

Belli ki, Türkiye, kendi iç dinamiklerini yine seferber edecek; millet varlığı -sürecin derinleşmesine paralel olarak- örgütlü gücüyle yaşama iradesini yeniden gösterecek; devrimci kökü üzerinde-tam bağımsızlık rotasına oturarak-millî rönesansmı mutlaka tamamlayacaktır! Türkiye`nin bu tarihsel karşılığı, kuşkusuz, hem kendisinin hem de Batı-dışı diğer toplumların önünü bir kez daha açması demektir!" Ayten Çalış, elinizdekibu uzun söyleşide, felsefe dünyasının iddialı ismi Sadettin Elibola oldukça yakıcı sorular soruyor; temellendi-rilmiş yanıtlar alıyor!

Metin, bu özelliği nedeniyle, yaşanan tarihsel sürece içeriden bakan bir siyaset felsefesi söyleşisi oluyor! Mininıa Yayınevi, "Cumhuriyetçi Demokrasi - Türkiye`nin Özgün Yolu" adlı bu sıcak söyleşiyi, günümüz Türkiye`sinin hayli marazlı görünen entelektüel ortamına felsefece müdahale etme düşüncesiyle yayınlıyor!

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963