scorecardresearch.com Başbaş Başbaşa Başabaş - (Şairin Devriye Nöbeti Serisi 12) ve Tüm Türk ve Dünya Siyaseti Kitapları Radikal Kitap'ta!
Başbaş Başbaşa Başabaş - (Şairin Devriye Nöbeti Serisi 12)

Başbaş Başbaşa Başabaş - (Şairin Devriye Nöbeti Serisi 12)

Yazar : İsmet Özel

Sayfa Sayısı : 270

Yayınevi : ŞULE YAYINLARI

Tür : Türk ve Dünya Siyaseti

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Ciddi mesele Türkiye’den küfrün haznesine nakledilen şeyin bal değil de kaymak olmasıdır. Yani Türkiye bir türlü yayık olmaktan kurtulup kovan haline dönüşememiştir. Türkiye karıştıkça ve çalkalandıkça kaymak bağlamaktan ötesine güç yetiremeyen bir ülkedir. Dolayısıyla Türkiye’den yarar sağlamak isteyen herkesin aklına ülkeyi karıştırıp çalkalamak geliyor. Biz Türklerde bal yapacak bir örgütlenme olsaydı her birimizde balımıza el uzatanı sokacak bir iğne de olurdu.

Millet olma konusunda istekli değiliz; çünkü milletin hal-i hazırda mevcut olduğu konusundaki yaygın kafa konforunu feda etmek istemiyoruz. Millet olmaya çaba göstermeye yanaşmıyoruz, çünkü birey olarak kendi tanımımız bize güvenlik sağlamıyor. Millet yolunda sebat gibi bir fikrin yabancısıyız; çünkü pratikte kendimizi adamdan saydıracak aralığın ancak beynelmilel çıkar çatışması sırasında teşekkül edeceği acı bir şekilde bize gösterilmiştir. İsteksiz, çabasız ve sebatsız…‘Solcu’ olduğunda da iyi şairler arasındaydı, ‘Amentü’sünü yazıp ‘Müslüman’ olduğunu açıkladığında da… Yıllardır nadiren televizyona, gazeteye çıkar; çıktığı zaman da kimsenin söyleyemediği sözleri söyleyip, gündeme oturur. Her gün bir şeyler söyleyenlerin gürültüsü içinde onun sesi daha çok yankı bulur belki de. İsmet Özel’den başkası değil bu isim. Şairliği kadar, ‘gazete’ yazarlığı da önemlidir Özel’in. Tam 26 yıl süren gazete yazarlığına 2003’te son noktayı koymuştu. “İslâmi siyaset yaklaşımı başını dik tutmak istiyorsa, ona destek olmak maksadıyla” başlamıştı yazılarına Özel. Ancak ümitlerinin boşa çıktığını söyleyerek bırakmıştı gazete yazarlığını. Bu kitabı da son iki yıllık yazılarından oluşuyor. Türkiye’deki politik meselelere, edebiyat meselelerine, gündeme yönelik kaleme aldığı yazılar toplamı. Genel olarak, kendisinin de söylediği üzere, ne İsa’ya ne de Musa’ya yaranabilen bu yazılarda (özünde yaranmak da istememesinden), hem nalına hem mıhına vuruyor Özel. Bugünkü Türkiye’yi ve gündemdeki sorunları yıllar öncesinden görüp, dile getirmiş olduğunu görünce daha da şaşıracaksınız belki de. Bizim durduğumuz yerden tedirgin olan bir şairin memleket meselelerine dair yazıları. Bir zamanlar bir İsmet Özel vardı, dememek için bu yazıları okumak gerek.

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963