scorecardresearch.com Balkan Savaşları ve Tüm Türk ve Dünya Siyaseti Kitapları Radikal Kitap'ta!
Balkan Savaşları

Balkan Savaşları

Yazar : Lev Troçki

Sayfa Sayısı : 656

Yayınevi : TÜRKİYE İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI

Tür : Türk ve Dünya Siyaseti

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Bir yüzyıldan fazladır milliyetçilik akımlarıyla kaynayan Balkanlar''da son büyük savaş 1912''de Osmanlı Devleti ile Balkan İttifakı arasında patlak verir. Savaşın dolaylı aktörlerinden Rusya''dan 190S''teki devrim girişiminin ardından Sibirya''ya sürülen ve oradan Viyana''ya kaçan Lev Troçki, muhalif yayın organlarından Kievskaya Misi gazetesi adına cepheye gönderilir. Lev Troçki (1879-1940) Ukrayna''da doğdu. Asıl adı Lev Davideviç Bronştayn''dır. Orta halli bir Yahudi çiftçi ailesinin çocuğu olan Troçki, Odessa''da liseyi bitirdikten sonra hukuk okudu. 1897''de Rusya''daki devrimci hareketle tanıştı. 1898''de tutuklandı, 1900''de Sibirya''ya sürüldü. 1902''de Sibirya''dan kaçıp ingiltere''ye gitti ve orada Lenin ve arkadaşlarının yayımladığı fefaa''nın editörlüğünü yaptı. 1903''teki parti kongresinin ardından yaşanan ayrışma sonucu Menşeviklere katıldı. 1905 Devrimi''nde Sen Petersburg Sovyeti başkanı olarak önemli rol oynadı. Bundan dolayı tutuklanan Troçki Sibirya''ya sürüldü, 1907''de Viyana''ya kaçtı. Viyana''da Pravda gazetesini çıkardı. Bu dönemde çıkan Balkan Savaşları''nı izlemesi için Kievskaya Misi tarafından Balkanlar''a gönderildi. 1917 Şubat Devrimi''nden sonra Rusya''ya dönerek Bolşeviklere katıldı. Ekim Devrimi''nin liderlerinden oldu. 1917-1918''de dışişleri halk komiseriydi. 1918-1925 döneminde savaş komiserliği yaptı, iç savaş döneminde Kızıl Ordu''yu kurdu. 1927de Komünist Parti''den tasfiye edilerek Almatı''ya sürüldü. Bir yıl kadar sonra istanbul''a gönderildi ve 1933''e kadar Büyükada''da yaşadı. Daha sonra kısa sürelerle Fransa''da ve Norveç''te kaldı. 1936''da Meksika''ya yerleşti, burada Dördüncü Entemasyonel''in inşasına başladı. 1940 yılında Stalin tarafından Meksika''da öldürtüldü. 1909''dan beri Balkan ülkeleriyle Osmanlı Devleti''ni yakından takip eden Troçki, savaş boyunca harp muhabirliğinin en güzel örnekleri arasında kabul edilen onlarca makale yazar. Bu makalelerde askeri manevralar, harekât ayrıntıları, muharebelerin ve cephedeki çatışmaların teknik ayrıntıları ön planda değildir. Troçki bu ayrıntılardan çok, onların gerisinde yatan siyasal, toplumsal ve ekonomik çatışmaları görür ve analiz eder. Bulgar sansürüyle Rus basınının Türklere karşı yürüttüğü yanlış bilgilendirme kampanyasını kıyasıya eleştirir. Çağımıza damga vurmuş devlet adamı ve düşünürlerden olan Troçki ''nin analiz yeteneğiyle uzak görüşlülüğü, bu kitaptaki pek çok saptamasında ve değerlendirmesinde dikkati çekmektedir. Daha 1909''da Kievskaya Misi''de Baîkanlar''ın, Avrupa''nın Pandora kutusu olduğunu yazmış; 14 Ekim 1912 tarihli yazısında, emperyalist devletlerin ve Balkan politikacılarının izlediği siyasetlerin trajik bir felakete, "Bir Avrupa savaşından başka bir anlam taşımayacak, bütün Avrupa çapında bir kuvvet ölçme denemesine " yol açabileceği uyarısında bulunmuştur...

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963