scorecardresearch.com Bağbozumları - Kültür, Politika Ve Gündelik Hayat Üzerine ve Tüm Türk ve Dünya Siyaseti Kitapları Radikal Kitap'ta!
Bağbozumları - Kültür, Politika Ve Gündelik Hayat Üzerine

Bağbozumları - Kültür, Politika Ve Gündelik Hayat Üzerine

Yazar : Rahmi G. Öğdül, Sureyya Evren

Sayfa Sayısı : 328

Yayınevi : STÜDYO İMGE YAYINCILIK

Tür : Türk ve Dünya Siyaseti

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Bir şeyin bozulurken başka bir şeyi yaratması... zıtların birliğini anlatan en iyi kelime bağbozumu olsa gerek. Böylesi bir resmin, şenliğin, karmaşanın artık çok eskilerde kaldığı düşünülse de, Antik Yunan''dan beri insanoğlunun yaptığı en şenlikli işlerden biri; büyük tekneler, teknelerin içinde yalınayak kadınlar, kadınların elini tutmuş tekne dışında onlarla beraber zıplayan adamlar, renk, sonsuz bir renk ve karmaşa... Birlik anlamında, kaos anlamında anarşizm kavramını, anarşist bir yaşamı anlatabilmek için kullanılacak en iyi resim bağbozumu şenliğinden başkası değildir. Her türlü sınıflaşmanın, hiyerarşinin, iktidarın ortadan kalktığı bir hayat özlemi ve bu özlemi her an köstekleyen, sekteye uğratan, her gün farklı şekillere böyle bir şeyin imkansızlığından dem duran, "günlük" hayatın ve iktidar organlarının çabalarına kimi zaman ironik, kimi zaman ciddi, kimi zamansa militan bir şekilde dikkat çeken Süreyyya Evren ve Rahmi G. Öğdül her yönüyle sistemi sorguluyor. Bağı bozun! Hemen şimdi!

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963