scorecardresearch.com Arap Baharı Ve Türkiye ve Tüm Türk ve Dünya Siyaseti Kitapları Radikal Kitap'ta!
Arap Baharı Ve Türkiye

Arap Baharı Ve Türkiye

Yazar : Doç. Dr. Celalettin YAVUZ, Dr. Serdar ERDURMAZ

Sayfa Sayısı : 392

Yayınevi : BERİKAN YAYINCILIK

Tür : Türk ve Dünya Siyaseti

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Bu kitabın yayınevine verildiğiAralık 2011 ile “Arap Baharı” adı verilen, ancak Arap Dünyası’nı “Kışadöndüren” hareketin başlangıcı arasında bir yıl bile dolmamıştı.

Bir yıla yakın sürede Tunus’ta rejimdevrildi. Orta Doğu’nun ve Arap dünyasının saygın diye bilinen liderlerindenHüsnü Mübarek, 30 yıllık “Cumhurbaşkanlığı Saltanatı”nın ardından koltuğunubırakarak parmaklıklar içerisinde yargılanmaya başladı.

“Eşitlik ve bağımsızlık” söylemiyleLibya’da yola çıkan Muammer Kaddafi, 42 yıllık “Sosyalist Saltanatı”nın sonundayaralı yakalanıp yerlerde sürüklenerek vahşice katledildi. Kendisini öldürenLibyalı gençlere “Yapmayın, ben sizin babanızım!” demesine rağmen…

Arap Baharı, daha pek çok Arap ülkesindemevsimi değiştirmek için çarkını döndürmektedir. Bunlar içerisinde KuzeyAfrika’nın Fas ve Cezayir’i yanında, Yakın Doğu’daki Lübnan, Ürdün ve KörfezÜlkeleri de var. Tüm bu ülkelerdeki sosyolojik gelişmeler ve rejimdeğişiklikleri hem küresel güçler, hem de bölgesel güçler tarafından dikkatleizlenmektedir.

İslam dünyasının bir parçası olan Türkiyede, millî çıkarları ve güvenliği için bölgedeki gelişmelerin hem kendibünyesinde, hem de anılan ülkelerde sancısız atlatılabilmesine yardımcı olmayaçalışmaktadır.

Ancak, içlerinde Türkiye’yi uzun bir süreikilemde bırakan, üstelik son yıllarda “en yakın dost!” ülke denilebilecekSuriye rejimi ile köprüler atıldı. Arap Baharı’nın yaşandığı tüm ülkelerdekigelişmeler önemli olmakla birlikte, söz konusu Suriye ise bir başka ihtimamıgerektirmektedir.

911 km’lik ortak sınır, sınırların ikitarafındaki güçlü akrabalık ve aidiyet bağları, terör ya da olası bir “ajandevlet” kurulması riski, muhtemel bir iç savaşın bölge istikrarını tehdit tehlikesi,veya dış askeri müdahale gibi arzu edilmeyecek gelişmelere açık olmasıdolayısıyla Suriye, kuşkusuz Türkiye açısından son derece önemlidir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963