scorecardresearch.com AMERİKA ÇÖKERKEN ve Tüm Türk ve Dünya Siyaseti Kitapları Radikal Kitap'ta!
AMERİKA ÇÖKERKEN

AMERİKA ÇÖKERKEN

Yazar : Metin Öztürk

Sayfa Sayısı : 191

Yayınevi : FARK YAYINLARI

Tür : Türk ve Dünya Siyaseti

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


ABD, Bu gün bir iniş süreci yaşamaktadır ve bu inişin bir çöküşle sonlanması kuvvetle muhtemeldir. "Medeniyetler Çatışması" tezi bu inişi/çöküşü durdurma amacına yöneliktir. Bush doktrini olarak da bilinen ABD’nin Ulusal Güvenlik Belgesi ile, başlangıç adı BOP olan sonra Kuzey Afrika’yı da içine alarak adı GOP’a dönüşen girişim, Özde Hungtington’un görüşlerinin uygulamaya yansımasını sağlamaya yönelik çabanın somut birer ifadesidir. Ancak bu çabanın başarılı olması oldukça güç gözükmektedir.
AB’nin ABD’ye olan ihtiyacının, ABD’nin AB’ye olan ihtiyacının çok gerisinde olması, ABD’nin enerji kaynaklarını ve ulaşım yollarını kontrol etmeye yönelik politikasını sürdürmesinin önünde ciddi güçlüklerin bulunması, Irak’ın ABD için her gün biraz daha batık bir maliyete dönüşmesi ve saplanılan bir bataklık olarak görüntüsü vermesi, Özellikle Güney Amerika’da ABD karşıtlığının yükselmesi, geçen sürenin başta Çin olmak üzere yeni büyük güçleri uluslar arası politika sahnesine sürmesi ve bunun uluslar arası politikada rekabetin maliyetini arttırması ve ABD’nin iç politikada ciddi sorunları yaşamakta olması inişin durdurulmasındaki güçlüklere işaret eder.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963