scorecardresearch.com Amerika Birleşik Devleri'nde Ermeniler ve Ermeni Lobisi ve Tüm Türk ve Dünya Siyaseti Kitapları Radikal Kitap'ta!
Amerika Birleşik Devleri'nde Ermeniler ve Ermeni Lobisi

Amerika Birleşik Devleri'nde Ermeniler ve Ermeni Lobisi

Yazar : Şenol Kantarcı

Sayfa Sayısı : 416

Yayınevi : IQ KÜLTÜR SANAT YAYINCILIK

Tür : Türk ve Dünya Siyaseti

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Ermeni sorunu konusunda bugüne kadar Türkiye''de yapılmış olan hemen bütün çalışmalarda, sorunun ortaya çıkışındaki baş aktörün Rusya olduğu teması işlenmiştir. Acaba sorunun baş aktörü gerçekten Rusya''mıdır? Amerikalı uzmanlar taratından dahi hâlâ tartışılan gizemli 11 Eylül olayı ve bu olayı gerekçe göstererek Avrasya coğrafyasına yerleşmeye çalışan Amerika Birleşik Devletleri''nin sorun üzerindeki katkı payı nedir? 11 Eylül sonrasında daha geniş şekilde yerleştikleri Avrasya coğrafyasına ABD gerçekte yabancı mıydı? Amerikalılar, Orta Doğu''ya ilk olarak ne zaman, nasıl geldiler ve ilk ilişkilerini kimlerle kurdular? Ermeni sorununun Amerikan politikası içerisinde yerini alışının öyküsünün anlatıldığı çalışmada Dr. Kantarcı; ABD''nin Doğu politikasını Ermeni sorunu siyasi ekseninde ortaya koyarken, ABD''de Ermeni toplumunun şekillenmesini ve gelişim sürecini, ABD''deki Ermeni toplumunun 1890''lı yıllardan itibaren ABD Kongresi''nde başlayan Türkiye''ye, Türk imajına yönelik olumsuz kampanyalarını, Ermeni sorununun ABD Kongresi''ndeki seyrini, yoğun olarak 1980''li yıllardan itibaren Türkiye''ye yönelik yürütülen Ermeni lobi faaliyetlerini ve söz konusu lobinin ABD Kongresi''ndeki çalışmalarını ortaya koymuştur. Ermeni lobisinin diğer etnik lobiler -Yahudi, Rum ve son dönemde palazlanmaya/palazlandırıimaya başlayan Kürt lobileri- ile ne tür ittifaklar içerisinde yer aldığını, eserinde bilimsel bir şekilde ortaya koyan Kırıkkale Üniversitesi İİBF Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Kantarcı, Amerikan Kongresi''ndeki (Temsilciler Meclisi-Senato) Ermeni tasarılarını ve anma konuşmalarını Amerikan Kongre zabıtlarını esas alarak analiz ederken, Amerikan Kongresi''ne Ermeni tasarıları geldiğinde, ABD politikasının nasıl şekillendiğinin ve ABD politikasına karşı Türkiye Cumhuriyeti Devleti''nin politik yaklaşımlarını değerlendirmiştir.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963