scorecardresearch.com 1917 Ekim İhtıilali Türk - Tatar Millet Meclisi ve Tüm Türk ve Dünya Siyaseti Kitapları Radikal Kitap'ta!
1917 Ekim İhtıilali Türk - Tatar Millet Meclisi

1917 Ekim İhtıilali Türk - Tatar Millet Meclisi

Yazar : Nadir Devlet

Sayfa Sayısı : 328

Yayınevi : ÖTÜKEN YAYINLARI

Tür : Türk ve Dünya Siyaseti

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.

Bu eserin ortaya çıkması çok zaman aldı. 1970''li yılların sonu ile 1980''li yılların başında İdil-Ural bölgesinin 1917 ihtilal dönemini inceleme arzusunu duymaya başlamıştım. Çünkü doktoramı 1917 Şubat ihtilali ve 1-11 Mayıs 1917''de Moskova''da düzenlenen ''''I. Bütün Rusya Müslümanları Kurultayı'''' ile noktalamıştım. Doktoramın devamı mahiyetinde bu tarihten sonraki olayları incelemek istiyordum. Neden bu yörenin Türk kökenli halkları bu ihtilal şartlarından yararlanamadılar sorusu kafamı meşgul ediyordu. Bunun şüphesiz mantıklı cevapları vardı. Dönemle ilgili eser veren genelde Sovyet tarihçilerinin veya hatıralarını yayınlayanların bu roruya verdikleri cevapları teyit veya bazılarını reddedebileceğimi düşünüyordum. Şüphesiz demirperde ülkesi olan Sovyetler Birliğini ve çok karmaşık ihtilal şartlarının hüküm sürdüğü bir dönemi incelemenin kendine göre zorlukları vardı.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963