scorecardresearch.com 1914 Alman İhaneti ve Tüm Türk ve Dünya Siyaseti Kitapları Radikal Kitap'ta!
1914 Alman İhaneti

1914 Alman İhaneti

Yazar : Selahattin Sert

Sayfa Sayısı : 908

Yayınevi : KUM SAATİ YAYINLARI

Tür : Türk ve Dünya Siyaseti

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Birinci Dünya Savaşı''nda Osmanlı Devleti, İttihatçı iktidarı kullanan Almanlar tarafından antlaşmalar yoluyla ''gizlice işgal edilerek'' kuşatılmıştır. Devletin bütün kilit noktalarını ele geçiren Almanların verdikleri 5 milyon lira borç para karşılığında imparatorluğu savaşa sokmuşlar, 1918 yılında Almanlar teslim olunca, Osmanlı Devleti tamamen ortadan kalkmış oldu. İngilizlerin işgaline ve insafına terk edilen Türk milleti ve imparatorluğu emperyalist İngiliz idaresine girmiştir.. Osmanlı Devletinin savaşa girmesinin ve kaybetmesinin nedenleri, ne o günlerde, ne de bugünlerde, tarih kitaplarında doğru biçimde anlatılmamıştır! Gerçekler hep gizlenmiştir.
Emperyalist Almanlar, hem dünya savaşını çıkartmışlar, hem de Türk milletini " büyük bir oyunla" savaşın içine sürüklemişler, savaşta Türk ordusunu Almanların "yedek gücü " haline getirmişlerdir. Türk ordusunu dört yıl boyunca Alman asıllı Alman Generalleri sevk ve idare etmiş olup bu ordudan asla bir zafer beklentileri de yoktu. Ancak" istedikleri zaman istedikleri cephelerde" Alman çıkarları için kullanabilecekleri, Alman Genelkurmayına bağlı bir ordu durumuna getirmeleri, elbette ki onur kırıcı bir olay olmasına rağmen, Alman Subayları, Türk Ordusunu ve Türk Genelkurmay Başkanlığını 1914-1918 yılları arasında sevk ve idare etmişlerdir.
Almanların 1914-1918 yılları arasında Osmanlı Devieti''nde işledikleri cinayetler, suçlar, hep gizli kaldı.. Kimse yazmadı.. Yazmak istemedi. Ruslarla Savaşa giriş, Sarıkamış''ta Hilen orduya Başkomutanlık yapan Enver''in yanındaki" gizli gölge" olan Alman subayları.. Türk hükümetine 1915 yılında tehcir kararını zorla aldıran Almanlar., söz verdikleri savaş malzemelerini vermeyişleri.. ve.. Türk ordusunu bir Kadavra" diye niteleyerek, oldukça kötü bir şevkle, savaşın en kötü, en acı trajedilerini Türk milletine çektiren Almanlar, Mondros''ta imzalanan Ateşkes Antlaşması gereğince, bir gecede, kuklalarını da alarak Osmanlı devletini, yıkılmış bir halde, aç kurt İngilizlerin eline terk edişinin dramatik olayları" 1914.. Alman İhaneti Savaşın ve Soykırımın Gizli Katilleri" adlı bu kitapta, yine yazarın kendine özgü özel anlatım ve yöntemi olan yerinde tekrarlarla, olayların hafızalarda kaybolmaması için, savaşın ve soykırımın gizlenen katillerini, resmi tarih anlayışının dışındaki bir duruş ve anlatılışla olayları belgeler ışığında gözler önüne sermektedir.. Bu kitap, Türk milletini soykırımla suçlayanlara karşı bir tokat gibi bu suçlamaları yapanların suratına inmektedir.. Bu kitapla birlikte 1. Dünya Savaşı, Osmanlı tarihi ve Ermenileri ''kukla" olarak kullananların durumları, yeniden ve çok yönlü olarak tarih önünde sorgulanmaktadır.. Kavramlar ve tarih, sağlıklı biçimde yeniden tartışmaya açılmaktadır...

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963