scorecardresearch.com Türklüğümüzle Gurur Duymamız İçin 1001 Neden ve Tüm Türk Tarihi Kitapları Radikal Kitap'ta!
Türklüğümüzle Gurur Duymamız İçin 1001 Neden

Türklüğümüzle Gurur Duymamız İçin 1001 Neden

Yazar : Aytekin Gezici

Sayfa Sayısı : 192

Yayınevi : AKİS KİTAP

Tür : Türk Tarihi

Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Tarihte Türk sözcüğü güç-kuvvet anlamına geliyorAteşe egemen ilk topluluk TürklerdirEski Türkler modern tıbbın yeni keşfettiği DNA testini biliyorduPantolon ve ceket insanlığa Türkler tarafından tanıtılmıştırİlk kumaş ve kâğıt parayı Türkler icat ettiTarımsal üretimde ilk mühendislik çalışmalarını Türkler yaptıBono ve poliçeyi Türkler icat ettiDünyanın en iyi silah tekniği Türklere aittirDünyada çekirdek aile kavramı Türklerle gelişmiştirEski Türklerin inancıyla İslamiyet’in ortak noktaları çok fazlaydıYel değirmenini Göktürkler icat etmiştirİlk Türk mutasavvıfı Ahmet YeseviTürk tarihinin ilk sultanı Gazneli MahmudOsmanlı’da kilise, havra ve cami hep yan yanaydıKristof Kolomb bir Osmanlı casusuyduNapolyon ilk yenilgisini Türklerden almıştırEski Türklerin tedavi metotlarına bugünün batı dünyası hayran kalıyorBatılılar akıl hastalarını yakarken, Türkler müzikle tedavi ediyorduDağdaki aç kurtları doyurmak için cemiyetler kurulmuştur Geçmişten günümüze Türk ırkını yeniden tanımak, insanlığa kazandırdıklarını öğrenmek ve Türklerin bilim, sanat, dil, tıp, kültür, uygarlık, edebiyat, siyaset ve daha pek çok konuda ulaştıkları noktayı görebilmek için harika bir başucu kaynağı.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963