scorecardresearch.com Türk ve Tüm Türk Tarihi Kitapları Radikal Kitap'ta!
Türk

Türk

Yazar : Margaret Meserve

Sayfa Sayısı : 552

Yayınevi : APRIL YAYINLARI

Tür : Türk Tarihi

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Batı ve Doğu...
Hıristiyanlık ve İslam...
Türk kimdir? Kime denir? İnsanlık açısından önemi nedir?
Batı ile Doğu arasında yüzyıllardır süregelen çekişme ve tartışmalara dair hiç söylenmemiş sözleri barındıran eşsiz bir
araştırma kitabı. Batı''nın Doğu''ya, Türk''e ve İslam''a, merkezin ötekiye bakışını sorgulayan bir başucu kaynağı.
TÜRK, Türk''ün tarihini, ilk kez gün yüzüne çıkmış kaynaklarla,
yeniden ele alıyor.
Özenli bir araştırma ve zengin kaynak kullanımı sonucu ortaya çıkmış özgün ve etkileyici bir çalışma. Rönesans, Ortaçağ, Osmanlı, Türk ve İslam üzerine araştırma yapanlar ile birlikte Avrupa''nın kendisi dışındaki toplumlara dair bakışını öğrenmek isteyen okurlar için eşi bulunmaz bir kitap. Cemal Kafadar, Harvard Üniversitesi
Bu etkileyici araştırmada Margaret Meserve çoğu ilk kez gün yüzüne çıkarılmış kaynaklardan faydalanarak tarihsel ve politik kayıtların yanlış ve doğrularını okurla paylaşıyor.
Anthony Grafton, Princeton Üniversitesi
Meserve''nin giriştiği iş parlak ve birçok bakımdan son derece
önemli. Bu kitap, zaman geçtikçe, Türklerin anlaşılmasında en etkin
kaynak haline gelecek.
John Monfasani, New York ÜniversitesiTürk’ün Türk’ten başka dostu yoktur. Kızılderililer aslında Türk’tür. Bütün dünya aslında Türk’tür. Tork kelimesi Türk’ten gelmiştir. Türk milleti zekidir. Truvalılar Türklerin atasıdır. Barbar Türkler… Türkler hakkında gerçek veya hurafeden oluşan birkaç cümleyi ardı ardına sıraladığımız zaman böyle bir sahne çıkıyor ortaya. Barbar, dostu olmayan herkesin atası, güçlü ve zeki bir ırk. Ama bunun ne kadarı doğru, ne kadarı yanlış onu tam olarak bilen sayısı ne yazık ki çok az. Heyecanına yenik düşen bir Türk, kulağına hoş gelen hepsini sahiplenecektir bunların. İyi bir sonucu var mı yok mu umursamadan. Margaret Meserve, Türk isimli kitabında Türk ırkının arkeolojisini çıkarırken, bir taraftan da tarih boyunca Türk algısının nasıl olduğunu, hangi unsurlarla şekil değiştirdiğini ele alıyor. Meserve bunu yaparken, ne Türk ırkına ve kavramına kusursuz bir tarafsızlıkla yaklaşırken, geniş bir kaynakçayla hareket ediyor. Bizans dönemi yazılı metinlerinden 18-19. yüzyıla kadar kaleme alınmış pek çok metni kendi tarafsız bakış açısı içerisinde yeniden değerlendiriyor. Bilhassa Batı dünyasının Doğu’ya, haliyle Türk’e ve İslâm’a bakış açısını sorgulayan kitapta “ötekileştirilen” Türk olgusunun aslını ortaya koyuyor. Kaynakçasından diline, bakış açısından kapsamlı yapısına eşsiz bir çalışma.

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963