scorecardresearch.com Türk - Macar İlişkileri ve Tüm Türk Tarihi Kitapları Radikal Kitap'ta!
Türk - Macar İlişkileri

Türk - Macar İlişkileri

Yazar : Yücel Namal

Sayfa Sayısı : 216

Yayınevi : İSKENDERİYE YAYINLARI

Tür : Türk Tarihi

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Elinizdeki eserde, Türk-Macar ilişkilerinin tarihi panoraması çerçevesinde Türk-Macar akrabalığı ve dostluğu ele alınmaktadır. Türkler ve Macarlar tarihin ilk dönemlerinden itibaren çok sıkı siyasi, kültürel ve ekonomik ilişkiler kurmuşlardır. Bu ilişkiler sonucunda Türklerin Macar kültürüne etkisi çok olmuştur. Öyle ki Arap ve Bizans kaynaklarında Macarlardan “Türkler” diye söz edilmiştir. Ancak Macarların XI. yüzyılda Hıristiyanlığı kabul etmesiyle Türkler ve Macarlar karşı karşıya gelmiştir.
Ayrıca eserde bu akrabalık ve dostluğun siyasi, kültürel ve ekonomik alana yansımaları yer almaktadır. Bununla beraber Türklerin Macar özgürlük savaşlarına ve liderlerine karşı gösterdiği sevgi: İmre Thököly, II. Ferenc Rákóczi ve Lajos Kossuth ve yanındakilere yaptığı yardım, Türk-Macar ilişkilerinin güzel bir örneğidir. 1848 Macar İhtilali sırasında Osmanlı Devletine sığınan Macar mültecilerine, gereken bütün yardımlar yapılmıştır. Hatta Sultan Abdülmecit yüzyılın sonlarında iyice artan Türk-Macar dostluğunun bir ifadesi olarak tarihe geçen şu önemli sözleri söylemiştir: “Her bir Macar için elli bin Osmanlı kanı döker, yine de iade etmem.”
Macarların monarşi içerisindeki bu Türk dostu siyaseti kimi zaman şiddetini arttırarak Avusturya aleyhinde faaliyetlere dönüşmüştür. Öyle ki Macar Millet Meclisinde kimi Macar milletvekilleri “Türk’ten daha Türk olarak” mecliste Türkiye’nin haklarını savunmuşlardır. Ayrıca 1877–1878 Osmanlı-Rus Savaşı sırasında binlerce Macar sokağa dökülerek, yüksek sesle “Yaşasın Türkiye! Kahrolsun Rusya!” diye bağırmışlardır.
Avrupalıların Macarlara karşı dışlayıcı tutumları nedeniyle Macarların kendi kökenlerini araştırmaları; Macaristan’da Turancılık fikrinin ve Türkoloji’nin doğmasına yol açmıştır.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963