scorecardresearch.com Tarihimizde Vakıf Kuran Kadınlar (Türkçe - İngilizce - Fransızca) ve Tüm Türk Tarihi Kitapları Radikal Kitap'ta!
Tarihimizde Vakıf Kuran Kadınlar (Türkçe - İngilizce - Fransızca)

Tarihimizde Vakıf Kuran Kadınlar (Türkçe - İngilizce - Fransızca)

Sayfa Sayısı : 574

Yayınevi : TARİHİ ARAŞTIRMALAR VE DÖKÜMANTASYON MERKEZLERİ KURMA VE GELİŞTİRME VAKFI

Tür : Türk Tarihi

SATIN AL
Kütüphaneme Ekle

Sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz
üye olunuz.


Toplumumuzda vakfetme geleneği oldukça eskilere dayanan bir geçmişe sahiptir. Tarihimiz incelendiğinde kadın-erkek birçok hayırseverin başka insanlara da yararlı olmak amacıyla vakıflar kurduklarını görürüz. Bugün her birini saygı ve rahmetle andığımız değerli vakıf kurucuları atalarımız, hemen hemen her konuda vakıf kurmuşlardır. Tarihsel belgeler ve vakıf arşivleri incelendiğinde çağımızda son yıllarda gündemde olan çevre kirliliği ve doğadaki varlıkların korunması konusunda geçmişte atalarımızın çeşitli vakıflar kurdukları bir gerçektir.

Tarihimizin her döneminde erkeğinin yanında ye alan kadınlarımız vakıf kurma alanında da kurdukları örnek vakıflarla sosyal, kültürel ve sağlık alanlarında yardımlaşma ve dayanışmanın sağlanmasında bizlere önder olmuşlardır.

Selçuklu İmparatorluğu’ndan günümüze kadar baktığımızda vakıf kurma alanında binlerce kadınımızın bulunduğunu gururla görüyoruz.

Türk kültürüne katkı amacıyla hazırlanan bu kitapta engin vakıf belgeleri denizinden vakıf kuran 13 Sultan Hanım’a ait 18 vakfiye defterine kayıtlı olan 13 vakfiye ile 47 vakfiye ekinden alınan bilgiler yer almaktadır.

YORUM YAZ

Yorumunuzu girmek için sisteme giriş yapmalısınız.
Eğer üye değilseniz üye olunuz.

DİĞER KİTAPLAR

H.P. Lovecraft testi

H.P. Lovecraft testi

İyi ki doğdun Lovecraft

Korkunun efendisi, fantastik edebiyat ve bilim kurgunun atası Howard Phillips Lovecraft, tam 125 yıl önce bugün doğdu. Kara düşlerin görünmez kitabını yazan ustayı bir testle hatırlayalım istedik. Testi tamamladığınızda ustaya ne mesafede olduğunuzu anlayacaksınız.

TESTE BAŞLA

ÖDÜLLÜ SORU

Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.

'Soruyu doğru cevaplayan 20 kişiye Christopher Andersen'in “Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi” kitabını hediye ediyoruz.'

“Eğer ben hayatımın gerçekten neye benzediğini yazsaydım, doğrudan ve peşin peşin, insanlar kaçacak delik ararlardı.” 

Ünlü biyografici Christopher Andersen'in kaleme aldığı Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi işte Jagger'ın bu sözleriyle başlıyor. Hak vermemek elde değil. Zira Rolling Stones 60'larda Beatles ile aynı zamanda müzik sahnesine çıktığında yolunu çizmişti: Beatles ne kadar temiz yüzlü, efendi ve sevimliyse Rolling Stones da bir o kadar sivri dilli, asi, kaba, baştan çıkarıcı ve provokatifti. Rock'n'roll'un kötü çocukları Mick Jagger, Keith Richards, Brian Jones, Charlie Watts ve Ron Wood'un tutkulu ve ateşli müziğinin, uzun soluklu dinamik birlikteliğinin temelinde de bu ilkel ve vahşi enerji yatıyordu. 53 yılı deviren Rolling Stones'un bu baştan çıkarıcı enerjisinde en büyük pay sahibi şüphesiz Mick Jagger'dı.

Daha önce pek çok ünlünün biyografisini kaleme almış olan Christopher Andersen, Mick Jagger: Vahşi Yaşamın Ortasında Bir Çılgın Dâhi kitabında Jagger'in 1943'te Londra'nın kenar mahallelerinden Dartford'da orta sınıf bir ailenin iyi huylu, zeki, çalışkan ve ilgi odağı olmayı seven oğlundan ateşli, seksi ve isyankâr bir şeytana, karizmatik rock tanrısına evrilişini, küçücük bir bekâr evindeki sefil yaşantıdan Jackie Onasis ve Prenses Margaret gibi isimlerle kanka olduğu sosyetik hayata geçişini gözler önüne seriyor. Kibirli, bencil, ele avuca sığmaz bir rock yıldızı olarak Jagger'ın seks, uyuşturucu, rock'n roll, şöhret, para ve aşırılıklarla dolu zevküsefa içerisindeki hayatını iliklerine kadar nasıl yaşadığını, detaylarını sakınmadan anlatıyor; doğrudan ve peşin peşin!


The Rolling Stones hangi yıl kurulmuştur?

  • 1960
  • 1961
  • 1962
  • 1963